Спеціальні потреби

Freedom House про ситуацiю з мас-медiа в Українi - 2004-07-09


У щойно оприлюдненому американською правозахисною організацією «Дім Свободи» - «Freedom House» звіті експерти доходять висновку, що напередодні виборів в Україні громадяни не можуть отримати об’єктивної інформації про їх перебіг. Основна причина - тиск на мас-медія та їх залежність від олігархічних кланів.

Експерти Дому Свободи прийшли до висновку, що стан свободи слова у Україні погіршується навіть у порівнянні з виборами до українського парламенту 2002 року. Понад 90 відсотків загальнонаціональних та регіональних газет та 95 відсотків електоронних ЗМІ піддаються в Україні цензурі. Основна її ознака - темники, які розповсюджуються з адміністрації президента. За висновками неурядової американської організації в Україні цитуємо - «Існують усі ознаки неспроможності ЗМІ запропонувати невикревлену передвиборчу інформацію, перш за все через залякування з боку властей».

У звіті Дому Свободи мовиться про конкретні факти залякувань журналістів та закриття ЗМІ через їхню критичну позицію до влади. Зокрема згадується про відсторонення від ефіру у січні цього року Радіо Свобода. Рішення, як сказано у звіті, було ухвалене лояльним до президента Кучми новим директором радіомережі Довіра, на хвилях якої мовила «Свобода».

У звіті також наголошується, що, незважаючи на те, що президенту Кучмі, як сказано, не дозволено балотуватися на третій термін, він та його оточення, у тому числі через ЗМІ, намагаються контролювати вибір громадян для того, щоб перемогу отримав обраний владою наступник.

Дім Свободи вимагає від влади в Україні терміново припинити випуск темників та залякування редакторів та журналістів та ретельно розслідити кожен випадок тиску на журналістів, їх побиття чи вбивства.

У звіті містяться вимоги і до Центральної виборчої комісії. Зокрема - забезпечити рівний доступ до ЗМІ усім без вийнятку кандидатам на президентську посаду та надати тим з них, які уже зазнали критики чи негативного висвітлення у державних ЗМІ можливість висловитись у відповідь. Дім Свободи закликає і самих журналістів дотримуватись високих професійних стандартів роботи та запровадити кодекс поведінки журналістів, який би не дозволяв оприлюднювати напередодні виборів неправдиву інформацію про кандидатів у президенти.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG