Спеціальні потреби

Експерти обговорюють вiдносини між Україною і НАТО напередодні саміту в Стамбулі - 2004-06-08


Київ – 4 червня. Наприкінці червня у Стамбулі має відбутися зустріч глав держав, що входять до Північноатлантичного альянсу. Напередодні цієї події, в Україні почастішали дискусії: чого Київ може чекати від цієї події.

Заступник секретаря Ради національної безпеки і оборони Сергій Пирожков каже, що консенсусу в баченні вiдносин з Україною немає в самому альянсі. Частина членів НАТО вважають, що із подальшою інтеграцією України до блоку слід почекати принаймні до президентських виборів. Пирожков називає це помилкою. «Не можна стратегічні питання, такі як вступ до НАТО поєднувати із суто конюнктурними питаннями як вибори. Бо після виборів Україна теж залишится і буде реалізовувати євроатлантичну інтеграцію, я впевнений», - зазначає Пирожков.

Українська делегація також візьме участь у запланованому саміті. Після довгих вагань, НАТО надіслало запрошення Президенту Кучмі, якого після кольчужного скандалу довгий час ігнорували на міжнародній арені. В плані заходу є засідання комісії "Україна-НАТО", що пройде на вищому рівні. Це означає, що в Туреччині може відбудеться довгоочікувана зустріч Президента Кучми з Президентом США Джорджем Бушем.

Експерт з міжнародних питань Центру Разумкова Валерій Чалий називає це знаковою подією, хоча й не сподівається, що в Стамбулі стосунки блоку з Україною перейдуть на якісно новий рівень.

«Те, що запрошується Президент попри проблеми внутрішньополітичні говорить про те, що взаємодія НАТО і України серйозне питання для НАТО. Думаю, що звичайно не буде ніякого прийому в НАТО, не буде навіть плану дій, але нас запросять до більш інтенсивної співпраці. Я думаю, що з початку 2005 року в України є всі можливості для більш інтенсиваного діалогу з НАТО, який може завершитися буквально через три-чотири роки розглядом питання про членство», - впевнений Чалий.

Експерт Академії оборони Великої Британії Джеймс Шер погоджується, що до президентських виборів НАТО не наважиться робити Україні якісь конкретні пропозиції.

«Ми не можемо обговорювати це на серйозному рівні, поки не знатимемо, як саме пройдуть вибори в Україні. Це ключове питання. Я впевнений, що НАТО на саміті в Стамбулі не зможе запропонувати Києву план набуття членства, оскільки поки що невідомо, чи будуть ці вибори повністю демократичними. Я би сподівався, що НАТО вже зараз скаже, якщо ці вибори будуть демократичними, ми запропонуємо вам членство. Я думаю, що імідж блоку і його вплив в Україні значно б покращилися, якби керівники НАТО зробили таку заяву в Стамбулі», - зазначив Шер.

Британський експерт переконаний, що через три роки після чесних виборів Україна може стати членом альянсу. Відтак ситуація, подібна до минулорічного конфлікту навколо Тузли, не зможе повторитися, оскільки союз НАТО тоді вже буде зобов'язаний ставати на захист інтересів одного із своїх членів.

XS
SM
MD
LG