Спеціальні потреби

Буш-старший у Києвi - 2004-05-22


У п’ятницю колишній президент Сполучених Штатів Джордж Буш зустрівся в Києві із низкою українських урядовців та представниками опозиції. Він також виступив перед студентами Київського національного університету.

Візит в Київ колишньго президента США Джорджа Буша проходив під завісою таємничості. Хоча інформація про запланований приїзд 41 президента до України з’явилася більше місяця тому, розклад його зустрічей та виступів не оприлюднювався. В посольстві США також нічого не говорили про це. Було лише відомо, що Буш відвідує Україну на запрошення зятя президента - народного депутата Віктора Пінчука. Крім зустрічей із президентом Кучмою та прем’єром Януковичем гість знайшов час поспілкуватися із лідерами опозиції.

Для журналістів єдиною можливістю поспілкуватися із Бушем був його виступ у Національному університеті.

Півгодинна промова була спогадом про роки президенства та проголошенням компліментів на адресу українського керівництва за участь у антисаддамівськiй коаліції та високі показники економічного зростання.

«Куди не поглянь – ознаки процвітання. Торговельні центри, інші комерційні здобутки. Навіть кількість машин на вулицях. Очевидно, що економічні реформи, започатковані у середині 90-их, почали приносити результати. Середній українець живе краще, ніж раніше. Вже не побачиш черг за продуктами. Але багато ще належить зробити», - сказав американський екс-президент.

Після цього Буш дав відповіді на декілька запитань. Але їх можна було поставити лише у письмовому вигляді і відбирав і зачитував ці запитання особисто Віктор Пінчук. Багато журналсітів зауважили, що можливо саме через це не прозвучало жодного гострого запитання.

Натомість декілька разів, начебто від аудиторії, запитуали, чи не може Буш порадити своєму сину – нинішньому президенту США зустрітися із Леонідом Кучмою. Але кожного разу гість відповідав, що не впливає на рішення сина з ким і коли зустрічатися. Адже після кольчужного скандалу та неспростованих звинувачень у причетності до вбивства Гонгадзе, які лунали після оприлюднення записів Мельниченка, ставлення офіційного Вашингтона до українського президента було, мяко кажучи, не дуже теплим. На саміті НАТО в Празі навіть довелося змінювати розташування гостей за столом, щоб Леонід Кучма не сидів поруч із Бушем. Багато експертів вважають, що цей візит і організований саме для підняття міжнародного авторитету президента Кучми. Деякі інтернет-видання повідомляють, що організатор візиту зробив за цю послугу велику пожертву бібліотеці у Техасі, яка носить ім`я Буша. Але отримати підтвердження цієї інформації не вдалося.

Напевно найгостріше запитання, яке пролунало на зустрічі в університеті, стосувалося попереднього візиту Буша в Україну на початку серпня 1991 року. Тоді ще діючий президент Сполучених Штатів, виступаючи у Верховній Раді, застеріг українців від проголошення незалежності держави, назвавши це “самовбивчим націоналізмом”. Майже 13 років пізніше Буш пояснює, що його слова не правильно зрозуміли. Як сказав колишній президент, тоді він просто радив не поспішати із проголошенням незалежності, щоб не «наламати дров».

XS
SM
MD
LG