Спеціальні потреби

Мукачево - день четвертий - 2004-04-22


Київ – 21 квiтня. Головною темою в українській політиці залишаються вибори мера у Закарпатському місті Мукачеве, на яких, за даними Територiальної виборчої комiсiї, кандидат вiд СДПУ(о) Ернест Нусер перемiг нашоукраїнця Вiктора Балогу. Сьогодні парламентарі заслухали звіт силових міністрів та спеціальної комісії, яка повернулася із Закарпаття.

Публічним побиттям без наслідків можна назвати сьогоднішній звіт силових міністрів у парламенті щодо ситуації довкола виборів Мукачiвського міського голови. Спочатку депутати заслухали виснвоки своїх колег із спеціальної комісії, яка виїздила на місце подій – у Мукачево. Керівник комісії віце-спікер Олександр Зінченко каже, що депутати на власні очі бачили розбиті бандитами виборчі дільниці та розмовляли із людьми, яких залякували. Олександр Зінченко.

«Ми не змогли зустрітися із членами ТВК і побачити бюлетені, на основі яких один із кандидатів був оголошений переможцем. Нарешті повним апофеозом стала спроба легалізувати результати виборів через позачергову сесію міськради, яка не залишила по собі жодних матеріальних свідчень», - сказав Зiнченко.

Депутати з`ясували, що на тій сесії були присутні лише 14 із 49 депутатів ради. Між тим Нусер вже займає відповідний кабінет та має посвідчення мера. Олександр Зінченко каже, що мукачiвські вибори продемонстрували технологію, яка може бути застосована і на інших виборах.

«Мукачівські події виявили новітні технології виборчого процесу. З`явилася власна українська арифметика – це тоді, коли не важливо, як проголсоували, необхідний результат відомий наперед».

Iншi вказують на ще одну технологію, застосовану в Мукачевому – активну роль кримінальних структур у виборчому процесі. Український омбудсмен Ніна Карпачова каже, що її колеги у присутності місії ОБСЄ відбивали від невідомих молодиків ківлькох людей. Мукачівські вибори вона називає прямим свідченням порушення прав людини, які стають правилом під час всіх виборчих кампаній.

«Якщо дотримуватися певних алегорій, то на Палєрмо перетворилося не тільки Мукачево, Палєрмо стала вся Україна, там де відбуваються виборчі кампанії», - зазначила Карпачова.

Депутати твердять, що попри деякі виключення, міліція не реагувала на дії бандитів. Вони переконані, що це був наказ зверху. Однак, міністр внутрішніх справ Микола Білоконь ці звинувачення відкинув, і більше того, звинуватив депутатів у нападі на співробітників спецпідрозділу Беркут. Інший високий посадовець голова СБУ Ігор Смєшко заявив, що його відомство не мало права втручатися у вибори, але твердив, що передав міліції попередження про можливі диверсії.

«Перш за все, чи мала Служба безпеки інформацію про можливі протиправні прояви. Так, мала. Про що тричі повідомляла органи внутрішніх справ – 8 квітня і двічі 15».

Під час обговорення питання, Наша Україна знову звинуватила в орагнізації диверсій свого політичного опонента – СДПУ(о), партію, яка підтримувала Нусера. Як сказав з цього приводу лiдер нашоукраїнцiв Вiктор Ющенко, «В Україні стався кримінальний заколот. У Мукачевому владу захопило СДПУ(о) за допомогою криміналітету.

Есдеки, у свою чергу, твердять, що у подібному розвитку подій була зацікавлена лише Наша Україна. Нестор Шуфрич сказав, що «Є підстави вважати, що ми стали свідками піар-акції на користь однієї політичної сили – Нашої України. Потрібен був скандал напередодні президентських виборів -- і ми його отримали».

Передбачається, що ситуація у маленькому містечку на Закрапатті ще довго залишатиметься вагомим предметом обговонень як в самiй Українi, так i поза її межами. І хоча, не дивлячись на численнi данi про порушення, свідчення сотень очевидців та побиття своїх колег, депутати так і не змогли проголосувати за рекомендацію Президенту звільнити міністра внутрішніх справ та голову своєї адміністрації, однак опозиція отримала для себе вагомий козир проти свого головного опонента. Особливо перед міжнародною спільнотою. До речі, це питання розглядатиме парламентська асамблея Ради Європи вже за кілька днів – 26 квітня.

Фото - Iгоря Столярова

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG