Спеціальні потреби

Aнтивоєннi протести в Києвi - 2004-03-22


У суботу, у зв`зяку з першою рiчницею початку збройних дiй проти Iраку, у Сполучених Штатах та багатьох iнших країнах вiдбулися анти-воєннi протести iз засудом американського та британського урядiв. Акцiю в Києвi очолили партiї лівого спрямування, якi звинуватили Сполучені Штати у втручанні у внутрішні справи Іраку та України. У виступах лунали заклики негайно вивести українських військових із району конфлікту.

Скандуючи антиамериканські гасла, колона з приблизно півтисячі демонстрантів пройшла центральними вулицями Києва. Таким чином прихильники українських лівих відзначили річницю військової операції в Іраку. Вони називають це частиною міжнародного маршу миру. До демонстрантів долучилися декілька десятків іракських біженців з прапорами своєї країни.

Після мітингу на Майдані Незалежності протестанти пікетували посольства Сполучених Штатів та Великої Британії. Прихильники Компартії та Прогресивних соцiалiстiв Наталії Вітренко звинувачують уряди саме цих країн у розв`язанні війни в Іраку.

Серед дорiкань вiд учасникiв анкцiї можна було почути такi:

«Югославію роздавили, роздавили Ірак. Скоро й до України дійдуть. Захоплять її в кулак і будуть давити».

«Хочу, щоб війни не було. І наші там не служили солдати. Вони там захищають Америку, а не нашу Україну. Може як небудь наша акція і посприяє цьому. Може ж вони почують наш голос».

«Негайно вивести українських солдатiв з Іраку. Хіба це миротворці? Це агресори. Це просто допомога американцям – фашистам».

У виступах лунали заклики притягти до відповідальності винних у військових злочинах і бойкотувати американські та ізраїльські товари. У резолюції, яку росiйською мовою зачитав один із лідерів Прогресивних соціалістів Володимир Марченко, вимоги й до української влади.

«Ми вимагаємо денонсувати всі угоди про співпрацю із НАТО, прийняти негайне рішення про виведення українських військ з Іраку, ратифікувати договір про Єдиний економічний простір і увійти до Союзу Росії і Білорусії».

Напередодні американське посольство в Києві порадило своїм громадянам триматися подалі від місць проведення акцій протесту. Охорону дипломатичного представництва посилили наряди міліції. Але демонтстранти поводилися мирно. Після схвалення резолюції вони спалили триметрове опудало президента Буша.

В Україні триває дискусія про доцільність участі її військових в стабілізаційних силах в Іраку. Понад півтори тисячі українських громадян виконують завдання з підтримання миру в провінції Васіт на південь від Багдаду. Декілька фракцій Верховної Ради підготували проекти постанов про їх відкликання із зони конфлікту. Нещодавно прем’єр-міністр Вiктор Янукович також висловив незадоволення перебуванням українців в Іраку.

XS
SM
MD
LG