Спеціальні потреби

Політична реформа в Україні зрушила з місця. - 2004-02-06


Більшість виконала вимогу соціалістів, і норма про обрання Президента парламентом була вилучена із проекту змін, проголосованого у першому читанні. Водночас фракції «Наша Україна» та «БЮТ» це голосування не визнають і заявляють про порушення регламенту.

Український парламент залишається поділеним на дві частини – ті, хто «За» реформу, і хто «Проти». Останніх з кожнем місяцем стає все менше. Тепер на боці ініціаторів реформи комуністи та соціалісти. Голосування за вилучення 103-ї статті про спосіб обрання Президента дало результат 304 голоси, відтак коаліція про-президентських сил та лівих складає конституційну більшість.

Григорій Дашутін, Трудова Україна: «Проголосувавши 304 голоси ми можемо сказати і Європі і всім – в нас є конституційна більість».

Парламентські оптимісти кажуть, що це – запорука втілення змін у життя. Песимісти переканані, що не все так просто. На думку прихильників Ющенка реформа може загальмувати під час підготовки до другого читання.

Микола Жулинський, «Наша Україна»: «Перспективи цієї реформи дуже невиразні. Я не вірю, що вони будуть реалізовані в повній мірі. Якість невеличкі зміни будуть внесені в Конституції і на тому заспокояться обидві сторони. Почнуть готуватися до виборів, а там як Бог скаже».

Значно більш войовничо налаштована союзниця Ющенка Юлія Тимошенко. Вона заявила, що навіть якщо зміни будуть схвалені, нова влада після виборів їх відминить. На короткотермінову перспективу прогнози Тимошенко дуже песимістичні.

Юлія Тимошенко: «Після того, як вони проголосують конституційну реформу, стовідсотково будуть внесені зміни до пропорційного закону про вибори. Ми з вами знаємо, що декілька фраз буде достатньо, для того щоб пропорційний закон став умовно мажоритарним. І всі ми знаємо – комуністи і соціалісти, «Наша Україна» і ми – жодної людини не зможемо за мажоритарної системи провести, коли вони візьмуться за справу, як потрібно».

Закон про вибори може стати головним каменем спотикання. Для того, аби переконати пропорційників підтримати реформу, у Верховній Рад з'явився виборичй закон. Який ніби передбачає пропрціну модель – голсоування за партії, але виборчий бар'єр там один відсоток.

Нестор Шуфрич СДПУ(о): «На сьогоднішній день в тому числі і мною внесений пропрційний закон, тільки прохідний бар'єр там 1 відсоток».

Таким чином, для проходження в парламент достатньо знайти підтримку біля трьохсот тисяч виборців – це десь два нинішні виборчі округи. За таких умов представництво потужних партій буде сутєво зменше і комуністам це об'єктивно невигідно.

Петро Симоненко: «Перед тим, як будемо голосувати зміни до Конституції, має бути схвалений і оприлюднений закон про вибори на пропорційній основі.

Корр: «З одним відсотком?»

Петро Симоненко: «Ні, я сказав на пропорційній основі».

Разом з комуністами, соціалісти переконані, що влада піде їм назустріч і не буде реалізована схема – коли спочатку ухвалюється один виборчий закон, а після внесення змін до Конституції інший – з одним відсотком.

Микола Рудьковський, СПУ: «Якщо ви маєте справу з одним шулером з більшості, то це не означає, що всі в більшості шулери. Я вважаю, якщо закон на пропорційній основі буде прийнятий і підписаний Президентом, враховуючи, що Кучма не піде більше на вибори, він не захоче під кінець президентства грати в шулерство, навіть якщо його піштовхуватиме оточення. Я так думаю».

Схоже, що ліві, заради свого давнього прагнення парламентської республіки, готові забути, що цю реформу ініціював Президент Кучма та глава його адміністрації Віктор Медведчук, проти яких КПУ та СПУ боролися всі останні роки. Єдине, що сьогодні не на руку прихильникам реформи – наближення виборів. Чим ближче осені, тим швидше треба визначатися із кандидатами та робити ставки. Головний претендент на президенстьке крісло відомий давно – це Віктор Ющенко. Хто буде його головним конкурентом від влади стане відомо вже весною, коли уряд Віктора Яніковича звітуватиме перед депутатми за виконання урядової програми.

XS
SM
MD
LG