Спеціальні потреби

Коли з'явиться ринок землі в Україні і чи стане український селянин її власником? - 2004-02-02


1 січня наступного року вибігає мораторій на купівлю-продаж землі в Україні. Такий строк був передбачений новим Земельним кодексом, однак чим ближче до призначеного терміну, тим запекліші дискусії: одні вимагають той мораторій продовжити, інші – до строку скасувати.

Створення ринку землі в Україні аграрники називають «четвертим колесом» до воза сільської економіки, без якої той віз не зрушить з місця. Однак чи є гарантія, що український віз, хай і на чотирьох колесах, стане цивілізованим засобом пересування?

1 січня 2005 року вибігає строк мораторію на купівлю-продаж землі в Україні. Та чим ближча ця дата, тим гучніше лунають вимоги мораторій продовжити. Скажімо, до 2015 року. Як кажуть ініціатори такого продовження, зокрема з Аграрної партії, якщо вже зараз зняти заборону на продаж землі, її за безцінь скуплять в обдурених селян новітні латифундисти.

Їм заперечують ті, хто за зняття мораторію. Як кажуть вони, ризику втрати селянами землі не виникне, якщо «ринок землі» буде направду ринком, а не базаром. Для цього, каже директор Інституту аграрної економіки Петро Саблук, треба до 1 січня 2005 року ввести в дію низку вже розроблених законів, які забезпечують функціонування земельного ринку. Директор Інституту аграрної економіки проти продовження заборони на продаж землі.

Петро Саблук: «Ті, що пропонують продовжити мораторій, я їх називаю псевдозахисниками селян, тому що за нашими підрахунками, селяни втрачають від того, що земля вилучена з аграрного капіталу, земля як ресурс сільськогосподарського виробництва, селянин щорічно втрачає 8 мільярдів гривень прибутку, це 2 тисячі гривнів прибутку з гектара, і кожен рік продовження мораторію це продовження процесу забирання, вилучення від людей від селян оцих восьми мільярдів».

2 тисячі гривень земельної ренти з гектара – сьогодні про таке селяни можуть тільки мріяти. Наразі земля залишається мертвим активом. Власність є – можливості розпоряджатися нею немає. Свіжі цифри щодо обсягу цієї власності та кількості власників повідомив заступник голови Держкомзему України Володимир Жмуцький. За його даними, 27 мільйонів гектарів високопродуктивних сільськогосподарських земель сьогодні розпайовані і закріплені серед 6 мільйонів дев'ятисот тисяч селян. З яких три мільйони шістсот тисяч вже отримали державні акти на право приватної власності на землю.

Володимир Жмуцький: «3,6 мільйона наших співвітчизників стали власниками, повноцінними власниками землі, що підкріплено державними правовстановлюючими документами. І що ж в нас відбувається? Ми хочемо порушити святе право приватної власності на землю громадян».

За словами Жмуцького, учасники недавньої спільної колегії Держкомзему, Міністерства аграрної політики та Аграрної академії наук проявили безпрецедентну єдність, висловившись проти продовження мораторію. Заборонити легше всього, каже експерт Інституту сільського розвитку Роман Корінець: «Мораторій це легке вирішення складного питання. От заборонити і все. От якби ми вирішили уникнути аварії на дорогах, ми заборонили б автомобілі. Досягли б мети – досягли. Мораторій – ми досягли тієї мети, що в нас немає латифундій. Але ми досягли і негативних результатів. По-перше, ми законсервували велику кількість селян в консервну банку без можливості реалізації земельної частки-паю».

Висновки експертів зводяться до одного: не можна навчитися плавати, якщо не зайти у річку. При цьому вони визнають: ризик для недосвідченого селянина втратити землю, зокрема, в процесі застави, таки існує. Тому сумніви в доцільності скасування мораторію на купівлю-продаж землі вже в 2005 році висловлюють і деякі опозиційні партії. На сайті «Нашої України», зокрема, оприлюднені такі дані: «Корпорації і фірми, здебільшого з російським капіталом, орендують на півдні України по 300 тисяч гектарів землі. В Хорольському районі Полтавської області фірма, наближена до колишнього Президента України Леоніда Кравчука, взяла в оренду 15 тисяч гектарів. Немає сумніву, що наступного року, якщо не буде продовжено мораторій на продажу орних земель, вони потраплять в руки добре відомих нам олігархічних кланів», - пише сайт «Нашої України» razom.org.ua

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG