Спеціальні потреби

МЗС України занепокоєно намірами ПАРЄ розглянути питання конституційної кризи в Україні. - 2004-01-27


Міністерство закордонних справ України висловлює занепокоєння рішенням Парламентської Асамблеї Ради Європи розглянути питання конституційної кризи в Україні. В українському зовнішньополітичному відомстві побоюються «упередженості з боку ПАРЄ» при розгляді українського питання в четвер 29 січня.

Вже саме формулювання «конституційна криза» Міністерство закордонних справ вважає тенденційним. Як заявив на брифінгу в Києві речник МЗС Маркіян Лубківський, «особливу стурбованість викликає той факт, що питання конституційної реформи – внутрішнє питання України – розглядатиметься під упереджним формулюванням «конституційна криза». Українське зовнішньополітичне відомство занепокоєне також наміром ПАРЄ розглянути українське питання в режимі позачергових дебатів, і висловлює сподівання, як сказав речник МЗС, на «максимально зважену та об'єктивну позицію» Ради Європи при прийнятті рішення по Україні в четвер 29 січня.

Ще раніше Міністерство закордонних справ оприлюднило різку заяву, назвавши втручанням у внутрішні справи України критичні заяви доповідачів моніторингового комітету ПАРЄ Ханне Северинсен і Ренати Вольвенд щодо перебігу конституційної реформи, зокрема щодо способу, в який були проголосовані 24 грудня минулого року зміни до Конституції.

А тим часом як заявив в ефірі радіо «Свобода» в понеділок 26 січня делегат на сесії ПАРЄ від України Юрій Костенко, представники Ради Європи і досі не отримали обіцяний список депутатів, які проголосували за зміни до Конституції під час спірного «голосування руками» 24 грудня.

У свою чергу, лідер Народного руху України, екс-міністр закордонних справ Борис Тарасюк сумнівається, що ПАРЄ на екстреному засіданні 29 січня прийме рішення призупинити чи позбавити Україну членства у Раді Європи. Водночас екс-глава МЗС застеріг, що в разі внесення конституційних змін, що скасовують прямі всенародні вибори Президента, на Україну чекає заморожування стосунків з Євросоюзом. Ні про яке членство в ЄС, на його думку, тоді вже не йтиметься, більше того, погіршення відносин з Європою зможе призвести до втрати Україною європейських ринків.

Що ж до «втручання у внутрішні справи», яким офіційний Київ називає критику Ради Європи, то Борис Тарасюк в інтерв'ю «Голосу Америки» зокрема зазначив.

Борис Тарасюк: «Це не є відповідь. Найпростіше сказати, що ви втручаєтеся у внутрішні справи. Крапка. Але набагато складніше дати відповіді на питання – чому відбувається наступ на права і свободи людини, чому відбувається відхід від демократії, чому в Україні фактично прагнення позбавити людину одних з основних прав – обирати владу. Вступаючи до Ради Європи, Україна взяла на себе зобов'язання. Очевидно, що Україна не виконує своїх зобов'язань перед Радою Європи як член Ради Європи. Тому треба, знаєте, зібрати весь інтелектуальний потенціал і дати інтелектуальну відповідь, а не відповідь типу ви втручаєтесь у наші внутрішні справи. Це не відповідь».

XS
SM
MD
LG