Спеціальні потреби

Сполучені Штати задоволені співпрацею з Києвом у військовій сфері, але не закриватимуть очі на порушення в Україні демократичних норм. - 2004-01-25


«Стосунки України із Сполученими Штатами за останній рік значно покращилися і стали більш зрілими». Так вважає помічник держсекртетаря США з питань Європи та Євразії ЕЛІЗАБЕТ ДЖОУНС. За її словами, американський уряд особливо задоволений співпрацею військових двох країн. І вдячний за відправку в Ірак українських миротворців.

Елізабет Джоунс: «Українські військові чудово виконують свої обов’зки. Це дуже добре для України. Найважливіше, що це значно розширює звязки України із НАТО. Ми би дуже хотіли щоб українські компанії взяли участь у відбудові Іраку. Ми дуже багато зробили, щоб українські підприємці взяли участь у тендерах. Очевидно, чим більшою буде їхня присутність в країні, чим більше там буде їхніх фахівців, тим більшими будуть шанси отримати вигідні контракти».

Однак, помічник держсекретаря розвіяла побоювання деяких оглядачів, що завдяки активній співпраці у військовій галузі, Америка закриє очі на проблеми із демократичними перетвореннями в Україні.

Елізабет Джоунс: «Ми вдячні за підтримку українціями сил коаліції в Іраку але стурбовані станом демократії. Цього року має відбутися багато подій, які будуть визначальними для України. Звичайно, дуже важливі президентські вибори. І не тільки день голосування. А весь передвиборчий процес дуже і дуже важливий. Дуже важливо продемонструвати, що всі кандидати мають рівний доступ до мас-медіа. Неурядові організації не зазнають утисків. Важливо, щоб мас-медіа мали можливість висвітлювати діяльність не тільки кандидатів, яких підтримує уряд. Все це зіграє ключову роль під час саміту НАТО у Стамбулі коли визначатиметься статус в цій організації України».

Елізабет Джоунс також висовила критичні зауваження про те, як у авральному порядку влада намагається провести зміни до конституції.

Елізабет Джоунс: «Обговорення цього питання як такого не було. І це не дуже відповідає нормальній демократичній практиці. І ця модель управління в Європі ще невідома. Коли президент і премєр міністр обираються у парламенті. Це не європейська модель».

Про конституційну реформу говорив і посол Сполучених Штатів в Україні Джон Гербст. В розмові із спікером Володимиром Литвином він закликав Верховну Раду провести політчину реформу із дотриманням вимог конституції. І наголосив на важливості досягнення в українському парламенті компромісу.

Однак українські урядовці дуже різко реагують на подібні кометарі іноземців щодо політичної реформи. Напередодні Міністерство Закордонних Справ оприлюднило заяву, у якій назвало критичні висловлювання європейських спостерігачів втручанням у внутрішіні справи України. Президет Кучма також застеріг іноземців від подібних зауважень.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG