Спеціальні потреби

Українські інтернет виданная посідають перше місце за рівнем збалансованості інформації, а за рівнем застосування маніпуляційних технологій лідирують телевізійні канали. - 2004-01-02


Українські інтернет виданная посідають перше місце за рівнем збалансованості інформації, а за рівнем застосування маніпуляційних технологій лідирують телевізійні канали. Як стверджує голова комітету «Рівність можливостей» Олександр Чекмишев, дві тисячі третій рік в Україні пройшов під знаком інформаційної нестабільності.

Комітет «Рівність можливостей» проводив моніторинг українських медіа на предмет забезпечення громадян інформацією достатньої для прийняття свідомих рішень у різних сферах життя. За словами голови комітету Олександра Чекмишева, провідними темами, які висвітлювались українськими медіа впродовж 2003 року були: тема Конституційної реформи, українські миротворці в Іраку, 13% єдиний податок, проблеми ЄЕП, проблеми навколо острова Тузла, протистояння блоку «Наша Україна» та СДПУ(о). Найбільш згадуваними з політиків упродовж минулого року були Леонід Кучма, Віктор Янукович, Віктор Ющенко, Володимир Литвин, Юлія Тимошенко, Олександр Мороз, Петро Симоненко, Сергій Тигипко, Віктор Медведчук. Традиційно про політиків, яким ті, чи інші медіа симпатизують відповідно говорили добре і багато. Про тих, яким не симпатизували, говорили мало та у негативному контексті. Як стверджує Олександр Чекмишев, під час моніторингу було зроблено кілька несподіваних висновків.

Олександр Чекмишев: «Суть у тому, що за рівнем збалансованості інформації на першому місті у 2003– му році опинились Інтернет-видання, на другому газети і лише на третьому телеканали. За рівнем достовірності інформації на першому місті були газети, на другому – телеканали. Що стосується інтернет видань, то вони попри достатньо високу збалансованість часом використовувались для, так званого, «відмивання» інформації з метою подальшого посилання на інформацію поширену інтернет-сайтами».

За рівнем застосування маніпулятивних технологій лідерами були телеканали, відзначає Олександр Чекмишев. За його словами, протягом 2003-го року значна частина українських медіа не стільки прагнула надати громадянам не заангажовану інформацію, скільки нав'язати задалегідь сформульовані висновки.

Олександр Чекмишев: «Як свідчення того, що можна назвати застосування темників, тобто мені не треба темників в руках тримати, але навести приклад, коли обсяг негативної інформації, наприклад, про того самого Віктора Ющенка на різних каналах однаковий. Скажімо, коли ми скажимо, про те що найактивніше в негативі позиції Ющенка представляли УТ-1, «Подробності» Інтер, «Епіцентр» 1 плюс 1, то прикметно, що ці всі програми подали практично одинаковий хронометраж у негативі».

Комітет «Рівність можливостей» вважає, що 2003 рік в Україні пройшов під знаком інформаційної нестабільності. Редакційна політика цілої низки засобів масової інформації, діяльність так званих політтехнологів, які працюють на тих, чи інших політиків в Україні призвела до парадоксальної ситуації, коли дуже часто те, що говорить опозиція більшою мірою сприймається, як однозначна істина, а те про що говорить влада апріорі сприймається або скептично або у негативному контексті. Олександр Чекмишев каже, що така інформаційна нестабільність у 70-80-х роках призвела до розвалу Радянського Союзу.

XS
SM
MD
LG