Спеціальні потреби

Чи буде НТРК висвітлювати роботу парламенту? - 2003-10-04


Комітет Верховної Ради з питань свободи слова та інформації не затвердив бюджет Національної телерадіокомпанії України. Парламентарі не задоволені, що керівництво НТКУ не належним чином висвітлює роботу законодавчого органу. Депутати звинувачують її в необ’єктивному поданні новин і пропонують взяти Національну телерадіокомпанію під парламентський контроль.

Формальним приводом для дискусії в парламенті про свободу слова став звіт голови Національної телекомпанії Олександра Савенка. Його викликали для пояснення, чому Перший національний канал не виконує рішення Верховної ради про порядок висвітлення діяльності законодавчого органу.

В липні цього року депутати практично одноголосно схвалили відповідну постанову. Згідно документу, щодня на УТ-1 з сьомої до восьмої години вечора передбачалося надання прямого ефіру для 45-хвилинної передачі за участю народних депутатів. Час мав рівномірно розподілятися між усіма фракціями. Однак керівництво НТКУ це рішення не виконує. Олександр Савенко пояснює відмову недосконалістю розробленого депутатами механізму.

О.Савенко: „Національна телекомпанія станом на 3 жовтня не отримала державного замовлення. Ми на сьогоднішній день не знаємо ні обсягів мовлення, ні фінансових показників, стосовно висвітлення діяльності Верховної Ради. То яким чином можна виконувати?”

З позицією свого керівництва погодилися і дві профспілкові організації Національної телекомпанії. У четвер їх лідери виступили проти того, щоб програми про роботу Верховної Ради виготовлялися парламентським телебаченням і лише розміщалися в ефірі Першого національного.

Чому державне телебачення не виконує закони намагався дати і голова Нацради Борис Холод. Але його аргументи здалися настільки непереконливими, що спікер Володимир Литвин емоційно перервав його виступ, перевівши дискусія в русло обговорення об’єктивності новин на Першому національному.

В.Литвин: „Який може бути авторитет у Верховної Ради, якщо вона не може забезпечити щоб її рішення виконувалися? Які є важелі, щоб примусити президента НТКУ, який каже „не хочу!” цю постанову виконувати? Що треба зробити? Чи треба щоб Верховна Рада також писала „темники” і будемо працювати по „темниках”? Давайте відверто скажемо про це раз і назавжди.”

Але найбільше керівництву НТКУ критикували депутати від меншості. Голова профільного парламентського комітету Микола Томенко з „Нашої України” оприлюднив результати моніторингу ефірів УТ-1. Згідно його даних, члени СДПУ(о) з’являються в новинах частіше інших урядовців і парламентарів, поступаючись за кількістю згадувань лише президенту. Микола Томенко заявив, що для показу Національною телекомпанією заборонений навіть голова Верховної Ради. Про нього журналістам дозволяють писати „або критично, або ніяк”.

Відповідаючи на критику президент НТКУ Олександр Савенко навів дані хто і коли з депутатів від опозиція виступав у ефірі Першого національного, зокрема в програмі „Саме той”. Однак декілька парламентарів відразу ж спростували слова Савенка і заявили, що не були гостями цієї передачі.

Томенко повідомив, що в зв’язку із конфліктом комітет з питань свободи слова та інформації вирішив поки що не затверджувати бюджет Національної телекомпанії на наступний рік.

М.Томенко: „На сьогоднішній день ми повинні поставити питання не про висвітлення, а про долю НТКУ. Ми повинні створити слідчу комісію, зустрітися із трудовим колективом, подивитися в якому стані знаходяться фінанси. І потім приймати рішення – не просто змінювати чи не змінювати президента НТКУ, а змінити статус НТКУ, чітко поставити її під парламентський контроль. Тоді, я думаю, не буде соромно нам слухати такі виступи сьогодні і не соромно дивитися Перший національний.”

Парламентська слідча комісія має перевірити фінансовий стан Національної телерадіокомпанії і прийняти рішення щодо її статусу.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG