Спеціальні потреби

Час запозичувати західний досвід щодо ринку зерна, чи не варто поспішати? - 2003-09-06


Державну політику щодо ринку зерна в Україні сьогодні обговорювали на спеціальному круглому столі, організованому міністерством економіки та євроінтеграції. Експерти міністерства пропонують використати для вирішення українських проблем міжнародних досвід регулювання ринку зерна.

Для того, аби подолати зернову кризу, що виникла навесні цього року уряд Віктора Януковича вдався до жорстких кроків прямого державного регулювання цін на хліб. Думки експертів щодо такої політики були радикально протилежними – одні говорили, що таке грубе втручання держави у цей сегмент ринку призведе до негативних наслідків і відкине український аграрний ринок на кілька років назад у справі його реформування; інші вказували на результат, мовляв, уряду вдалося вгамувати ажіотаж та не допустити підвищення ціни на головний продукт харчування.

Думки економістів нині розходяться і щодо питання – що робити далі, коли вражай найнижчий за останній десяток років і ситуація на зовнішньому ринку несприятлива. Як каже представник інституту економічних досліджень і політичних консультацій Арнім Кун, ціни на зерно на світових ринках цього року на 20% вищі аніж минулого, відтак підвищення цін на хліб та борошно не уникнути.

Це ж саме визнають і українські експерти. За словами провідного наукового співробітника Інституту економіки Дмитра Крисанова, за найоптимістичнішими підрахунками ціна за кілограм хліб буде на рівні однієї гривні шістдесяти копійок, за найгіршими прогнозами, дві гривні вісімдесят.

Для того, аби втримати ціни уряду доведеться відразу виділити з бюджету мінімум один мільярд вісімсот мільйонів гривень у вигляді дотацій. Натомість іноземні експерти а також ряд українських фахівців кажуть, що ринок сам має регулювати ціну на хліб. Аби не допустити соціальних негараздів від підвищення цін рекомендують уряду збільшити зарплатні та пенсії найменш забезпечених верств населення, таким чином компенсуючи їм різницю в ціні хліба.

Втім, як показують підрахунки українських економістів, це призведе до ще більших бюджетних видатків, і тоді уряд втратить контроль над цінами. Більше того, вони кажуть, що визначити справді бідних людей не так просто, оскільки багато українців приховують свої реальні прибутки.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG