Спеціальні потреби

І все таки, в яку сторону будемо транспортувати нафту? - 2003-07-17


Український уряд схвалив проект договору про транзит нафти між Україною і Росією. Згідно з ним, російські компанії можуть транспортувати через територію України 79,5 мільйонів тонн нафти за рік. Планується, що договір діятиме протягом 15-ти років.

Протягом останніх шести місяців транзит нафти через територію України збільшився на 25%, у порівнянні з минулим роком. Проте, на сьогоднішній день, Україна використовує менше половини потужності власної нафтотранспортної системи, каже міністр палива й енергетики Сергій Єрмилов. За його словами у російсько-український договір включені всі існуючі маршрути транзиту нафти, крім нафтопроводу "Одеса-Броди". Єрмилов додав, що транзит нафти цим нафтопроводом, який пропонують російські компанії, може бути обумовлений у додатковій угоді до договору, якщо уряд погодиться на цю пропозицію.

Тим часом уряд відклав рішення про вибір напрямку транзиту нафти трубопроводом Одеса-Броди. На думку, Єрмілова, на вивчення пропозицій російських компаній про транспортування російської нафти в бік Одеси, потрібний додатковий час.

Нагадаю, що суперечки навколо транспортування нафти трубопроводом Одеса-Броди тривають вже кілька місяців. Прихильники європейського напрямку кажуть, що він допоміг би диверсифікувати джерела енергоносіїв України. Противники, вказують, що на постачання нафти до Європи ще не укладено контрактів.

Як неодноразово повідомляли інформаційні агентства, проект транзиту орієнтовно 40 мільйонів тонн каспійської нафти трубопроводом Одеса-Броди, спорудження якого було закінчено у 2001-му році, підтримують Європейський Союз і США. Російські "Транснафта" і Тюменська нафтова компанія запропонували українському уряду почати транзит російської нафти в напрямку "Броди-Одеса" в обсязі 9 мільйонів тонн на рік терміном на 21 рік.

Сергій Єрмілов каже, що уряд не зміг остаточно визначитись із напрямком транспортування нафти трубопроводом Одеса-Броди ще й тому, що від російської сторони не надходило жодних інвестиційних пропозицій, щодо запуску проекту. За його словами для організації реверсної роботи необхідні капітальні внески у розмірі близько 500 міліонів гривень.

Міністр палива та енергетики повідомив, що уряд планує залучити експерта для того, щоб отримати незалежну оцінку реверсного варіанта роботи, нафтопроводу. Він також нагадав, що протягом двох років незалежні експерти робили висновки про ефективність роботи нафтопроводу у прямому напрямку.

Напередодні президент Леонід Кучма скритикував заяву Сергія Єрмілова про переваги європейського напрямку транзиту нафти. Президент назвав цю заяву передчасною і закликав зважити усі економічні аспекти, проте наголосив, що рішення стосовно напрямку транспортування нафти, уряд має приймати самостійно. Питання використання нафтопроводу буде одним з головних на порядку денному зустрічі прем’єр-міністрів України та Росії у Криму.

XS
SM
MD
LG