Спеціальні потреби

Взаємини українського чиновника з українським підприємцем - 2003-07-03


“Українська держава і український бізнес мають хибне уявлення одне про одного”, -- вважають учасники круглого столу “Чиновник та підприємець: законодавче регулювання відносин та захист бізнесу”, що відбувся у Києво-Могилянській Бізнес-школі, в рамках міжнародної конференції з підприємництва.

На круглому столі, що досліджував взаємини українського чиновника з українським підприємцем, раз-по-раз звучали слова “антагонізм”, “бар’єри”, “співпраця на відстані”. Ні для кого не секрет, що в Україні для успішного заняття бізнесом потрібні політичні зв’язки, і відносини підприємців з державою на індивідуальному рівні регулюються грошима і зв’язками, а не законом.

Державний чиновник – це ніщо інше, як зброя в руках політиків, якою воюють проти політичних та бізнесових конкурентів, -- каже модератор круглого столу, заступник декана Києво-Могилянської Бізнес-школи та докторант Кембриджського університету Михайло Винницький. За його словами, українська держава і український бізнес мають помилкове уявлення одне про одного, а єдиної державної політики підтримки бізнесу досі немає:

“Політичне середовище в Україні, хоч воно поступово стає більш сприятливим для бізнесу, відсутня в ньому єдина державна політика підтримки або унапрямлення розвитку бізнесу. Для прикладу можна говорити про політику Мінекономіки, яка формально націлена на Євроінтеграцію, можна говорити про політику Національного банку, яка націлена на стимулювання експорту, але з наших досліджень… націлена реально на експорт саме в доларову зону, а не в єврозону… (клеїти) Політика держкомпідприємництва націлена саме на розвиток малого бізнесу, а великий бізнес залишається без захисту. Політика Державної податкової адміністрації взагалі ворожа до бізнесу. Ну і для більшості державних чиновників на низових рівнях бізнес це корито, з якого слід витягати хабарі, а не сприяти його розвитку.”

Чи можливо подолати барикаду між бізнесом і державою в Україні? Чи можлива між ними ефективна співпраця? Представники бізнесу, присутні на круглому столі, пропонували власне бачення законодавчого регулювання таких непростих для України відносин “чиновник-підприємець”. Шкода, що їх не почули запрошені вищі державні чиновники, які на зустріч так і не прийшли. Звідки висновок, -- каже президент Спілки орендарів і підприємців України Віктор Хмільовський: захист бізнесу має бути справою рук самого бізнесу:

“Необхідна структуризація підприємницького середовища як по вертикалі, так і по горизонталі. І я би дякував Господа, щоби в Україні підприємницькі громадські об’єднання в подальшому не очолювали посадові особи, які громадяни з високою державною посадою, тому що чекати від таких людей захисту інтересів пересічного підприємця це, пробачте, просто смішно.”

XS
SM
MD
LG