Спеціальні потреби

Всесвітній економічний форум в Йорданії - 2003-06-25


В Йорданії цими днями закінчився Всесвітній економічній форум учасники якого обговорювали питання відбудови Іраку та ізраїльсько-палестинські відносини.

Всесвітній економічний форум відбувався в умовах зусиль Іраку та країн Близького Сходу оговтатись від потрясінь нещодавньої війни і безперервного ізраїльсько-палестинського конфлікту.

На триденний самміт--упродовж двадцять третього--двадцять шостого червня--до йорданського курортного міста Шуне, на березі Мертвого моря, з’їхалось понад тисячу керівників деяких найбільших корпорацій світу, політичних і громадських лідерів. Критики називають подібні форуми вузькопрофесійними балачками, які не дають значних практичних результатів, але учасники зустрічі в Йорданії все таки надіються, що завдяки започаткованому там діалогу вдасться допомогти оживити економічний сектор на Близькому Сході.

Від тисяча дев’ятсот сімдесятого року Всесвітні економічні форуми відбувались щороку біля вершин Альп у швейцарському місті Давос. До цього світова еліта зробила лише один виняток, зібравшись у Нью Йорку в знак солідарності зі Сполученими Штатами після вересневих тератак у дві тисячі першому році. Йорданія була обрана господарем цьогорічного форуму тому, що його організатори вважають цю країну «реґіональним лідером у політичних і соціальних реформах» на Близькому Сході. У вступному слові, на відкриті Всесвітнього економічного форму в Йорданії, президент КЛОС ШВАБ зазначив, що єдиною розв’язкою близькосхідньої проблеми є співпраця усіх секторів суспільства: «Виклики цього реґіону--і світу в цілому--не можуть бути полагоджені виключно політичними, чи бізнесовими лідерами, або діячами цивільного суспільства. Потрібні спільні зусилля, завдяки яким створювались би одночасно політична стабільність і правосуддя; економічний добробут та соціальний поступ».

Триденний форум в Йорданії закінчився без прийняття будь-яких резолюцій і офіційної заяви. Хоч цей самміт, фактично, не ставив перед собою ніяких конкретних цілей, але навіть звичайні розмови про мир, примирення а також про екологічні справи та водні ресурси цього реґіону (віддавна пройнятого ненавистю і нетолерантністю)---це віхова подія,--вважає господар цьогорічного форуму, король Йорданії Абдула. Він каже, що ключем до реґіональної стабільності і добробуту є припинення ізраїльсько-палестинського конфлікту. Паралельно на форумі обговорено за участю представників, так званого, квартету--тобто Об’єднаних Націй, Сполучених Штатів, Європейського Союзу і Росії--мирний процес на Близькому Сході. Звичайно, до примирення ізраїльтян і палестинців ще не дійшло, але можна було бачити як бізнесмени цих обох народів обмінювались думками під час семінарів і в залах нарад. Ізраїльсько-американський бізнесмен ОРІТ ҐАДІЄШ висловив сподівання на продовження цього діалогу: «Роблячи плани на майбутнє у цьому реґіоні, ми не можемо недооцінити важливості взаємного спілкування, прислуха́ння один до одного і усвідомлення важливості ролі кожного з нас.»

«Саме з цією ідеєю ми зібралися на Всесвітній економічний форум»...--додав цей бізнесмен.

Із новим спалахом палестинської інтифати у дві тисячі першому році і посиленням заходів безпеки на окупованих Ізраїлем територіях багато палестинців втратило роботу і зубожіло. Заворушення також вдарили по ізраїлській економіці. Опріч ізраїльсько-палестинського мирного процесу іншим важливим питанням на порядку денному Всесвітнього економічного форуму була справа відбудови Іраку. В обговренні цього питання взяли участь представники тимчасового іракського уряду--як іракці так і американці--та іракські бізнесмени. Один із них Махмуд Ахмед Утман, який очолює фінансово-інвестиційну компанію, у розмові з кореспондентами сказав, що до війни в Іраку все зосереджувалось у руках однієї людини--Саддама Гусейна--і що перехідний період триватиме деякий час: «Коли ця людина зникла, ціла держава рухнула. В такій порожнечі нелегко все починати наново. Хоч вже є багато поліпшень, але багато ще потрібно зробити».

Всесвітній економічний форум звернув увагу світу на необхідність розвитку торгівлі на Близькому Сході. Американські представники представили на ньому план Вашінґтону про створення в цьому реґіоні упродовж наступних десяти років «зони вільної торгівлі» для сприяння стабільному розвитку і оживленню комерції. Сполучені Штати заявили, що вони підтримуватимуть усі зусилля мирних країн Близького Сходу, які прагнуть вступити до Світової організації торгівлі.

Світовий Банк негайно відгукнувся на заклик Форуму. Він пропонує щоб країни Близького Сходу і Північної Америки провели негайно торговельні та інвестиційні реформи, в яких закладені можливості швидшого зростання ринку праці. Тепер середній рівень безробіття у цьому реґіоні--п’ятнадцять відсотків. Він подвоївся впродовж останніх двадцяти років і є одним із найвищих у світі.

Щойно відбулася також дводенні наради ООН у справі відбудови Іраку. На них прийнято рішення провести в жовтні конференцію (спонзорами якої будуть Об’єднані Нації, Світовий Банк, Євросоюз, Японія і Сполучені Штати) у справі того щоб задовольнити всі потреби у відбудові Іраку до дві тисячі четвертого року.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG