Спеціальні потреби

16.05.03  -  Повоєнні проблеми Іраку; Американська політика очима світу; Роль Польщі у «новій Європі»; Путін і Чечня; Скандал у Нью йорк таймс; Українська панорама. - 2003-05-16


Війна в Іраку фактично завершилася майже два місяці тому, але ситуація з повоєнним устроєм країни все ще далека від ясності. Зокрема, під чиїм керівництвом здійснюватиметься обіцяний Білим Домом перехід країни до демократії -- - ООН чи Пентагону? Редакційна Вашингтон пост відзначає, що перший місяць американського правління в Іраку показав, що адміністрація виявилася неготовою до викликів ситуації, їй бракує ресурсів та вміння опанувати нею. Пентагон, розгромивши за лічені дні армію Саддама, не зміг справитися з армією мародерів, які, разом з кримінальними групами, фактично керують Багдадом. Невирішеними залишаються комунальні проблеми, забезпечення населення бензином. Американські адміністратори сидять в Іраку в ізоляції без належного транспорту, або перекладачів, пише Вашингтон пост, радячи Білому Дому подумати над зверненням за допомогою до ООН або інших урядів.

Британська Файненшл таймс зазначає, що наміри Вашингтону демократизувати Близький Схід, почавши з Іраку, сприймаються арабами як нео-імперіалістська спроба заволодіти ринком нафти, паралельно ослаблюючи арабський світ і допомагаючи нав’язати інспіроване Ізраїлем мирне врегулювання бездержавним палестинцям. Газета вказує на зростаючий розрив між ідеалістичним баченням Буша регіону Близького Сходу як полігону випробувань ідей демократії і свободи, і похмурою реальністю моменту, а саме: відплатним ударом аль-Кайди в ер-Ріяді, хаосом в Іраку, опозицією як Ізраїлю, так і палестинців, до запропонованого плану врегулювання конфлікту між ними. Каменем спотикання цього плану лишається питання про повернення мільйонів палестинців до Ізраїлю. Таймс пише, що ці підозріння арабів можна розвіяти, лише наочно продемонструвавши їм новий, демократичний, арабський Ірак.

А редакційна часопису пише про загрозу стагнації єврозони, і саме завдяки сильному євро. Укріплення позицій євро до долара відбувається на фоні падіння валових національних продуктів Нідерландів, Німеччини та Італії, загрожуючи підірвати експорт та зменшити надходження до бюджету. Єврозона може повторити японську версію стагнації дев’яностих, коли кожний обвинувачує іншого у власних проблемах, пише Таймс.

Польща, немов птах Фенікс, відродилася з попелу історичних поневірянь та сирітства у «новій Європі», рішучо підтримавши США та коаліцію у війні в Іраку, пишеться у редакційній Крісчен саєнс монітор та Нью йорк таймс. Це викликало різке роздратування традиційних євро-гегемонів---Німеччини та Франції. Втім, відзначають ці часописи, лівоцентриському уряду Польщі не слід спочивати на лаврах: безробіття у країні сягнуло двадцяти відсотків, а рівень його підтримки впав до дванадцяти відсотків. Лише вступ до ЄС зможе підтримати нову роль Польші у Європі, на яку її вивела історія, відзначають Монітор та Таймс.

Путін прагне відшукати слід аль-Кайди у різкому загостренні ситуації у Чечні, пов’язавши нещодавні терористичні вибухи там з терактом у Саудівській Аравії, пишуть Вашингтон пост і Крісчен саєнс монітор. Але чи не є це намаганням російського президента відвести увагу від реальної проблеми, а саме: неврегулювання внутрішніх стосунків між Москвою і Грозним, незважаючи на підозріло високі цифри березневого референдуму про статус Чечні у складі Росії, -- запитують ці часописи.

Скандал у стовпі американської журналістики--газеті Нью йорк таймс--сколихнув довір’я її читачів та поставив питання про його корені, пишуть Вашингтон пост та Нешнл рев’ю-он-лайн. Репортер Таймс Джейсон Блейр протягом довшого часу годував аудиторію вигаданими історіями і неіснуючими подробицями. Але чи є його приклад поодиноким, запитує Рев’ю-он-лайн? Ні, бо ще в тридцятих роках московський кореспондент Нью Йорк Таймс Волтер Дюранте свідомо вводив в оману Америку і світ, друкуючи статті про успіхи сталінського режиму, ігноруючи факти Голодомору та Великого Терору. Вашингтон пост вказує, що послідовник Дюранте--Блейр--отримав підвищення після того, як нью-йоркський редактор рекомендував негайно припинити друкувати його. Причина--расова. Блейр--афро-американець, і його підтримав також чорношкірий начальник, у такий спосіб довівши до абсурду практику «конструктивої дії», «рівних можливостей», та «політ-коректності,» скерованої на подолання расової дискримінації, пише Пост.

Англомовна Київ-пост пише про занепад моральних стандартів у сфері освіті в Україні. Ст. 53 Конституції передбачає, що «громадяни мають право безоплатно здобувати вищу освіту в державних і комунальних навчальних закладах.» Однак, пише Пост, у державних середніх школах та коледжах процвітає корупція, що парадоксальним чином робить приватні навчальні заклади дешевшими. Корупцією вражені охорона здоров’я, комунальні послуги, пенсійне забезпечення та підтримка молоді. Висновок Київ-пост: існування подвійних стандартів у принципово важливих сферах життя людини зумовлюють занепад суспільної моралі і недовіру до основоположних законів, насамперед, до Конституції.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG