Спеціальні потреби

19.02.03  -  В цьому випуску - про тих, хто позбувся раку; та про збільшення випадків дитячого аутизму в Каліфонії. - 2003-02-19


За даними Американського онкотовариства, щороку на рак захворюють близько мільйона трьохсот тисяч американців. Назагал, вони живуть довше, ніж раніше. Наразі шістдесят два відсотки онко-хворих у США живуть більше п’яти років після виявлення у них хвороби і лікування. У вісімдесятих роках ця цифра становила п’ятдесят два відсотки. Дев’ять мільйонів вижили--у них немає залишків раку. Але, що цікавіше, мільйон американців, які не позбавилися від хвороби, живуть більш-менш нормальним життям. Їхня хвороба під контролем завдяки новим лікам. Вони--продукт генної терапії. Ця наука скерована на лікування дефектів в окремих генах, які можуть викликати рак. Один з таких препаратів зветься Глівек. Ним лікують онко-захворювання крові, такі як мієлобластна лейкемія, хвороба, яка пов’язана з нездатністю організму виробляти здорові кров’яні клітини. Глівек немовби вимикає сигнал ферменту, який робить неконтрольованим зростання аномальних білих кров’яних клітин. А вони у кінцевому випадку придушують виробництво здорових білих кров’яних клітин---складових імунної системи. Інший препарат----Ревімід----спеціально створений для хворих на множинну мієлому. Цей вид раку атакує білі кров’яні клітини, які знаходяться в спи́нному мозку, тим самим руйнуючи його здатність продукувати кров. Хоча лікарі ще далекі від знаходження засобів профілактики раку, нове покоління ефективних генних препаратів збільшує впевненість, що такий день не за горами.

А зараз про таємничу хворобу дітей, назва якої --- аутизм, або синдром Каннера. Для неї характерним є заглибленість дітей у свій світ, відчуженість, неможливість нормально спілкуватися з іншими дітьми і дорослими. Діти перестають розмовляти, повторюють безглузді рухи, а деякі намагаються завдати собі шкоди, або виявляють агресію. Аутизм невиліковний, хоча є препарати, які допомагають контролювати агресію у дітей з важкими формами хвороби. Невідомі, як і у випадку з хворобою Альцгаймера для дорослих, і причини аутизму в дітей. За відсутністю інших пояснень, вдаються до розпливчатих посилань на генетичні впливи, або пологові травми. У Каліфорнії лікарі намагалися пояснити, чому за останні роки випадки важкого аутизму у цьому штаті збільшилися втричі. Вони не дійшли жодного висновку, лише зафіксували, що цей стрибок стався між вісімдесят сьомим і дев’яносто восьмим роками. Лікарі, втім, пропонують займатися з такими дітьми інтенсивним адаптивним тренуванням, коли вони ще на ранніх стадіях дитинства, а потім давати їм нескладні завдання. Уважається, що такі тренування допоможуть їм жити нормальнішим життям.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG