Спеціальні потреби

Барони-грабіжники - 2001-07-03


ВСТУП: У ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ ДЕВ’ЯТНАДЦЯТОГО І НА ПОЧАТКУ ДВАДЦЯТОГО ВІКІВ БУЛИ АМЕРИКАНЦІ, ЯКІ СТАЛИ ВЕЛЬМИ ЗАМОЖНИМИ, ВИКОРИСТОВУЮЧИ ПЕРІОД ШВИДКИХ ЗМІН У СУСПІЛЬСТВІ. ІНШІ АМЕРИКАНЦІ, ОДНАК, ВІДВОЮВАЛИ ДЛЯ НАРОДУ ВКРАДЕНІ ПЕРСПЕКТИВИ. ІСТОРІЯ ЦЬОГО ПЕРІОДУ ПОЧИНАЄТЬСЯ В ТИСЯЧА ВІСІМСОТ ШІСТДЕСЯТ ПЕРШОМУ РОЦІ З ВИБУХОМ КРИВАВОЇ ГРОМАДЯНСЬКОЇ ВІЙНИ. КОНФЛІКТ ПРИСКОРИВ ПЕРЕХІД АМЕРИКИ ВІД СІЛЬСЬКОЇ ДО ПРОМИСЛОВОЇ ЕКОНОМІКИ. НА ЧОЛІ ЦИХ ЗМІН СТОЯЛА ГРУПА АМБІТНИХ НОВИХ БІЗНЕСМЕНІВ ВІДОМИХ ЯК «ROBBER BARONS», ТОБТО, БАРОНИ-ГРАБІЖНИКИ.

ІНТЕРШУМ: гармати

ІЗ СУТО ЕКОНОМІЧНОЇ ТОЧКИ ЗОРУ, АМЕРИКАНСЬКА ГРОМАДЯНСЬКА ВІЙНА СТВОРИЛА НЕГАЙНИЙ ПОПИТ НА РЯД ТОВАРІВ: ЧОБОТИ, ЩОБ ВЗУТИ АРМІЇ … ЗБРОЮ, ЩОБ ДАТИ СОЛДАТАМ ЧИМ ВОЮВАТИ. ІСТОРИК ТАЙЛЕР АНБАЙНДЕР КАЖЕ, ЩО ПОСТАЧАННЯ ВОЄННОГО СПОРЯДЖЕННЯ МУСИЛО БУТИ ШВИДКИМ ТА ЕФЕКТИВНИМ.

Тайлер Анбайндер – професор історії в Університеті ім. Дж. Вашінґтона: «Економічно стало значно розсудливіше, щоб творилися великі компанії, в яких можна б робити замовлення оптом, замість звертатися до сотень різних шевців за черевиками чи до сотень різних воєнних заводів за зброєю».

ОТЖЕ ВІЙНА СПРИЯЛА СТВОРЕННЮ ВЕЛИКИХ ПІДПРИЄМСТВ, ЗДАТНИХ ОПТОМ ВИРОБЛЯТИ ВСЕ ПОТРІБНЕ. МАСОВЕ ВИРОБНИЦТВО ПРИЗВЕЛО ДО СПАДУ ЦІН. ВРЕЗУЛЬТАТІ, БІЛЬШЕ ТОВАРІВ СТАЛИ ДОСТУПНИМИ ДЛЯ БІЛЬШОЇ КІЛЬКОСТІ ЛЮДЕЙ. БАРОНИ-ГРАБІЖНИКИ, НА ВІДМІНУ ВІД ІНШИХ БІЗНЕСМЕНІВ ТІЄЇ ДОБИ, РОЗУМІЛИ ПЕРСПЕКТИВИ ПІДПРИЄМСТВ ЗДАТНИХ ОБСЛУГОВУВАТИ ЦІЛУ КРАЇНУ, НЕ ТІЛЬКИ ДАНЕ МІСТО ЧИ ШТАТ. АЛЕ БАРОНИ-ГРАБІЖНИКИ КЕРУВАЛИСЯ НЕ ЗОВСІМ ЧЕСНИМИ МЕТОДАМИ. НАФТОВИК ДЖОН ДІ. РОКЕФЕЛЛЕР, НАПРИКЛАД, НАВМИСНО ПРОДАВАВ СВОЇ ВИРОБИ ЗА МЕНШЕ НІЖ ЇХ СОБІВАРТІСТЬ, ЩОБ ДОПРОВАДИТИ КОНКУРЕНТІВ ДО БАНКРОТСТВА.

Тайлер Анбайндер – професор історії в Університеті ім. Дж. Вашінґтона: «Раз конкурент банкротував, Рокефеллер підвищував ціни – не до первісного рівня, а навіть вище. Йому це вдавалося робити, бо на ринку не залишилося конкурентів».

БАГАТО БАРОНІВ-ГРАБІЖНИКІВ ПІДКУПЛЮВАЛИ ЗАКОНОДАВЦІВ, ЩОБ СХВАЛЮВАТИ СПРИЯТЛИВЕ ЗАКОНОДАВСТВО. ВОНИ ВИКОРИСТОВУВАЛИ ШПИГУНІВ І ПЛАЧЕНИХ ДОНОЩИКІВ, ЩОБ ДОВІДАТИСЯ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ КОНКУРЕНТІВ. А РОБІТНИКАМ ВОНИ МІЗЕРНО ПЛАТИЛИ.

Тайлер Анбайндер – професор історії в Університеті ім. Дж. Вашінґтона: «Вони мали тенденцію ставитися до робочої сили, як до гвинтиків. Вони не думали про своїх людей, які мали своє життя і сім’ї, а скоріше як про анонімні гвинтики в колесах власного успіху».

БУВАЛО, ЩО ДО РОБІТНИКІВ СТАВИЛИСЯ НАВІТЬ ГІРШЕ.

ІНТЕРШУМ: стрілянина

КВІТЕНЬ ТИСЯЧА ДЕВ’ЯСОТ ЧОТИРНАДЦЯТОГО РОКУ БІЛЯ МІСТЕЧКА ЛАДЛО, ШТАТ КОЛОРАДО. ПРИВАТНІ ПОЛІЦЕЙСЬКІ ОДНІЄЇ ГІРНИЧОЇ КОМПАНІЇ В ШТАТІ КОЛОРАДО, ВЛАСНИКОМ ЯКОЇ БУВ ДЖОН ДІ. РОКЕФЕЛЛЕР, ВІДКРИЛИ ВОГОНЬ ПО ШАХТАРЯХ, ЯКІ СІМ МІСЯЦІВ СТРАЙКУВАЛИ ЗА ПРАВО ОРГАНІЗУВАТИ ПРОФСПІЛКУ. ПОНАД ДВАДЦЯТЬ ОСІБ, В ТОМУ ЧИСЛІ ОДИНАДЦЯТЬ ДІТЕЙ І ДВОЄ ЖІНОК ЗАГИНУЛИ. У СВІДЧЕННЯХ У КОНГРЕСІ, ДЖОН ДІ. РОКЕФЕЛЛЕР МОЛОДШИЙ ТАК ВИПРАВДАВ РІЗНЮ В ЛАДЛО.

Голос Джон Ді. Рокефеллера молодшого: «Наш інтерес у робочій силі надзвичайно великий і цей інтерес вимагає, щоб табори робітників були непрофспілкові і ми сподіваємося за всяку ціну захищати керівництво шахти».

ШАХТАРІ ПОСТАВИЛИ ЖЕРВТАМ ПАМ’ЯТНИК, АЛЕ ЗА ЇХ ВБИВСТВО НІКОЛИ НІКОГО НЕ ПОКАРАНО. ПАРАДОКСАЛЬНО, ЛИШЕ РІК РАНІШЕ РОКЕФЕЛЛЕР ПОДАРУВАВ СТО МІЛЬЙОНІВ ДОЛАРІВ ДЛЯ СТВОРЕННЯ ДОБРОДІЙНОГО ФОНДУ З МЕТОЮ СПРИЯТИ ДОБРОБОТОВІ ЛЮДСТВА. ІНШІ БАРОНИ-ГРАБІЖНИКИ ТАКОЖ БУЛИ НАДЗВИЧАЙНО ЩЕДРИМИ МЕЦЕНАТАМИ. МАГНАТ СТАЛИЛЕВАРНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ АНДРЮ КАРНЕҐІ СТВОРИВ ЗА ВЛАСНІ ГРОШІ ВСЕНАЦІОНАЛЬНУ МЕРЕЖУ ГРОМАДСЬКИХ БІБЛІОТЕК. ТРАНСПОРТНИЙ МАГНАТ КОРНІЛІЮС ВАНДЕРБІЛТ ФІНАНСУВАВ СТВОРЕННЯ ПРЕСТИЖНОГО УНІВЕРСИТЕТУ В МІСТІ НЕШВИЛЛ. БАНКІР ДЖЕЙ ПІ МОРҐЕН СТАВ КОЛЕКЦІОНЕРОМ ХУДОЖНІХ ШЕДЕВРІВ, ЩО ЙОГО СИН ПОДАРУВАВ МЕТРОПОЛІТЕНСЬКОМУ МУЗЕЮ В НЬЮ-ЙОРКУ. БАРОНИ-ГРАБІЖНИКИ ТАКОЖ ПРИНЕСЛИ КРАЇНІ ЕКОНОМІЧНИЙ ДОБРОБУТ, СТВОРИВШИ ЗАЛІЗНИЦІ, НАФТООЧИСНІ ЗАВОДИ ТА БАНКИ. АЛЕ НАРОДОВІ НАДОЇЛИ СВАВІЛЬНІ МЕТОДИ, ЯКИМИ БАРОНИ МАНІПУЛЮВАЛИ ПОЛІТИЧНИЙ ПРОЦЕС І МОНОПОЛІЗУВАЛИ МАЙНО ТА МОЖЛИВОСТІ В АМЕРИЦІ.

Тайлер Анбайндер – професор історії в Університеті ім. Дж. Вашінґтона: «Кінець-кінців виборці почали голосувати проти законодавців, які відмовлялися схвалювати необхідні реформи».

КЛЮЧОВУ РОЛЬ У ПРОСВІТІ ГРОМАДСЬКОСТІ ВІДІГРАЛА ГРУПА НЕЗАЛЕЖНИХ ЖУРНАЛІСТІВ, ВІДОМИХ ЯК «MUCKRAKERS». АЙДА ТАРБЕЛЛ ВИЯВИЛА ЗЛОВЖИВАННЯ НАФТОВОЇ КОМПАНІЇ «STANDARD OIL». ЛІНКОЛЬН СТІВЕНЗ ВИКРИВ ЗАКОНОДАВЦІВ, ЯКІ ПРИЙМАЛИ ХАБАРІ. АПТОН СІНКЛЕР ОПИСАВ НЕСАНІТАРНІ УМОВИ В М’ЯСОКОМБІНАТАХ. У СІЛЬСЬКИХ РЕГІОНАХ АМЕРИКИ, ФЕРМЕРИ МАСОВО ОРГАНІЗУВАЛИ КООПЕРАТИВИ, ЩОБ ЯКОСЬ ПРИБОРКАТИ ВПЛИВ ЗАЛІЗНИЧНИХ МОНОПОЛІЙ, ЯКІ СТАНОВИЛИ ЄДИНИЙ ЗАСІБ ТРАНСПОРТУ ЇХНІХ ТОВАРІВ НА РИНОК. ФЕРМЕРИ ТАКОЖ ДОМОГЛИСЯ РЯДУ ПОЛІТИЧНИХ РЕФОРМ, СЕРЕД ІНШИХ:

Тайлер Анбайндер – професор історії в Університеті ім. Дж. Вашінґтона: «Право відкликати обраних представників, які невдало виконують свої обов’язки, право схвалювати закони шляхом референдуму, право обирати сенаторів, право секретного балотування. Всі ці права врешті гарантовано».

ТАКИМ ЧИНОМ, НАРОД ПОСТУПОВО УСУНУВ КОРУМПОВАНИХ ПОЛІТИКІВ. ЦЕ СПРИЯЛО СХВАЛЕННЮ АНТИ-ТРЕСТІВСЬКИХ ЗАКОНІВ, ЯКІ ЛІКВІДУВАЛИ МОНОПОЛІЇ, АБО СУВОРО ЇХ ОБМЕЖИЛИ. ДОБА БАРОНІВ-ГРАБІЖНИКІВ ЗАКІНЧИЛАСЯ. ХОЧ БИ ЯКІ ВОНИ СИЛЬНІ НЕ БУЛИ, ЇХ ОСТАТОЧНО ПЕРЕМОГЛИ ВЛАДА ЗАКОНУ І ЦІЛЕСПРЯМОВАНА ВОЛЯ НАРОДУ.

XS
SM
MD
LG