Спеціальні потреби

Відкрито нові таємниці функціонування людського мозку

Про будову і функціонування людського мозку науці відомо досить багато, але чим більше науковці досліджують цей важливий орган, тим більше загадок і таємниць вони виявляють.

Нещодавно американські вчені у Сан-Дієґо, Бостоні та Нью-Йорку провели серію дослідів мало вивченої ділянки мозку – зони Брока, названої на честь французького хірурга і антрополога, щоби зрозуміти як люди розуміють і використовують мову.

Деніс Гаріс є учасницею дослідження. Їй 39 років і вона страждає від епілепсії. Лікарі у медичному центрі Нью-Йоркського університету уважно стежать за її станом здоров’я у надії зробити їй операцію, що зменшить припадки, викликані цією хворобою. Деніс розповідає:

«Я приймаю ліки все своє життя. Через деякий час вони перестають діяти і у мене знову починаються приступи. Але тепер, коли буде видалена частина мозку, яка спричинює їх, напади епілепсії повинні припинитися».

Паралельно Деніс допомагає вченим зрозуміти, яким чином мозок опрацьовує і використовує мову.

У своїх дослідженнях науковці використовують процес внутрішньої черепної електрофізіології. Клінічні випробовування у Бостоні і Нью-Йорку виявили, що невелика частина мозку, відома як зона Брока, за чверть секунди обчислює три різні мовні функції.
Перша пов’язана з розумінням слова, друга - з його значенням у контексті речення і третя дозволяє використовувати слово при розмові.

Співавтор дослідження Ерік Галґрен з Університету Каліфорнії каже, що ця частина мозку займає центральне місце в мові людини:

Нам вдалося встановити, що в діаметрі сантиметра… існують різні зони – можливо деякі навіть перекривають одна одну – які виконують роботу у різний час, відповідають за різні процеси, але все відбувається в рамках цієї невеликої області».

Інший співавтор дослідження Нед Сагін говорить, що учені протягом довшого часу підозрювали, що традиційне розуміння роботи мозку потребує суттєвого перегляду:

«Майже кожний підручник, а також лікарі, що практикують в ділянці патології мови, вчать і вірять, що існує поділ обов’язків і поділ праці між двома дуже різними частинами мозку, фронтальною зоною Брока і задньою зоною Вернікі. Перша відповідає за мову, друга за розуміння сказаного».

Результати дослідження продемонстрували, що зона Брока відіграє значно більшу роль, ніж вважалося раніше, як зрештою й інші частини мозку, які, як каже Сагін, здатні виконувати кілька функцій одночасно:

«Свідченням цьому є приклад відносно незначної частини мозку , що виконує три різні функції у різний час, але все за чверть секунди».

Науковці визнають, що їх дослідження - це лише початок вивчення діяльності мозку, і попри зростаючі знання у цій ділянці, людський мозок продовжує залишатися загадкою.

Співавтор дослідження Галґрен зазначає:

«Як цей шматок плоті, що не так уже сильно відрізняється від м’яза, така собі миска каші, здатний мислити? Це повна таємниця».

За словами Галґрена, дослідження проливають світло на маленькі частини головоломки, якою є робота мозку, і одного дня учені розв’яжуть її повністю.


Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG