Спеціальні потреби

Після землетрусу ситуація в Чилі залишається складною

Населення Чилі приходить до себе після руйнівного землетрусу силою всім і вісім десятих бала за шкалою Ріхтера, що стався в суботу вранці. За попередніми підрахунками, принаймні два мільйони людей на півдні країни залишились без даху над головою і понад сімсот загинуло. Втім, кількість жертв може зрости, оскільки тисячі людей вважаються пропалими безвісти, а в країні повним ходом триває операція з пошуку людей серед завалів. Президент країни назвала цей землетрус катастрофою небаченого масштабу і звернулася до міжнародного товариства по допомогу.

За дві доби після землетрусу влада ледь втримує під контролем ситуацію в районі стихійного лиха. Майже кожен продуктовий супермаркет у місті був пограбований. У деяких випадках поліції доводилось застосовувати сльозогінний газ, аби втихомирити натовп. Більшість людей, які вдираються у магазини, кажуть, що їм нічим годувати своїх дітей і вони бояться голоду. Одна жінка сказала:

«У мене мала дитина, і зовсім нема ні їжі, ні води. Що мені робити?»

Втім є багато таких, які хочуть збагатіти на горі інших і грабують магазини техніки та одягу, а часом – вцілілі помешкання інших людей.

Тим часом у розпорядження влади та ЗМІ потрапляє усе більше відео кадрів, на яких зафіксовано сам момент землетрусу, що стався в суботу приблизно о 3:30 ночі.

На записі камери спостереження у піцерії, яка знаходиться більш ніж за 500 кілометрів від епіцентру, видно, як зникає світло і починає обвалюватися стеля. Люди у паніці кинулися на вихід і ледь не травмували один одного.

Але назовні не набагато безпечніше. Повсюди вибухали електротрансформатори і падали уламки будівель. Деякі люди у готелі вискакували з номерів лише у нижній білизні – і у відчаї чекали перед входом.

Побережжя Чилі постраждало не лише від землетрусу, а й від потужного цунамі, яке прийшло відразу за ним.

Деякі люди кажуть, що втратили все, машину, будинок тощо. Але в інших втрати не лише матеріальні. Один чоловік не знає, де його дружина. «Я не можу її знайти, я вже шукав всюди», – додає він.

Це критичні години для рятувальної операції, яку розгорнув уряд. Багато людей все ще залишаються під завалами. Ускладнює хід операції страх повторних поштовхів. За останні дві доби їх було нараховано більше дев’яноста.

Сотні тисяч людей, будинки яких вціліли, провели останні дві ночі на вулицях. Вони кажуть, що так безпечніше, бо будинки можуть впасти у будь-яку хвилину.

Найбільше постраждало від землетрусу друге за величиною місто у Чилі – Консепсьон, більша частина якого перетворилася в руїни. Нові будівлі, історичні церкви – не витримали сили стихії.

Втім, кажуть фахівці, руйнування були б набагато більшими, якби країна була не готова до землетрусів. Правильно спроектовані будинки не розсипалися, як це сталося із будівлями під час землетрусу на Гаїті. А ті, що й зазнали руйнувань, не обвалилися, дозволивши їх мешканцям вискочити на вулицю.

Під час екстреного засідання уряду президент країни назвала катастрофу небаченою і звернулася до міжнародної спільноти по допомогу.

Сполучені Штати вже відповіли, що допоможуть. Зараз вирішується, чим саме. До Чилі терміново відбула держсекретар США Гілларі Клінтон.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG