Спеціальні потреби

Актуально

ЦВК України офіційно оголосила нового президента

<!-- IMAGE -->

Центральна виборча комісія назвала ім`я нового президента України. Остаточні підсумки виборів оприлюднив у неділю 14 лютого голова ЦВК Володимир Шаповал:

«За підсумками повторного голосування виборів президента України 7 лютого 2010 року більшу кількість голосів виборців одержав кандидат на пост президента України Янукович Віктор Федорович. Центральна виборча комісія оголошує обраним президентом України Януковича Віктора Федровича».

Згідно з результатами, встановленими ЦВК, за лідера Партії регіонів Віктора Януковича проголосувало 48, 95% виборців, за чинного прем`єр-міністра Юлію Тимошенко – 45,47%. Не підтримали жодного кандидата 4,36% виборців.

В абсолютних цифрах переможець набрав 12 мільйонів 481 тисячу 226 голосів, його суперниця – 11 мільйонів 593 тисячі 357 голосів. Проти обох проголосували 1 мільйон 113 тисяч 55 українців.

Відповідний протокол на засіданні у неділю підписали усі члени ЦВК. Водночас п`ятеро членів комісії додали до свого підпису «окрему думку». Як вони заявили, підбивати підсумки виборів зарано: адже в судах не завершився розгляд справ, здатних вплинути на остаточний результат. Автори «окремої думки» незгодні також з ігноруванням скарг БЮТу, поданих до ЦВК, щодо перерахунку голосів на низці дільниць.

На цьому, зокрема, наголосила заступник голови Центрвиборчкому Жанна Усенко-Чорна. За її словами, «Центральна виборча комісія сьогоднішнім своїм засіданням дала підстави для судового оскарження своїх дій».

«Передчасним» і «незаконним» назвав також рішення комісії представник Тимошенко у ЦВК Володимир Пилипенко. Як він сказав журналістам, оголошені сьогодні результати штаб Тимошенко оскаржить у Вищому адміністративному суді, щойно отримає протокол Центрвиборчкому.

Не збирається визнавати себе переможеною і сама Юлія Тимошенко. Напередодні, в суботу, прем`єр-міністр нарешті порушила мовчанку, що тривала цілий тиждень після дня виборів, і звернулася до народу.

Вона заявила, що має юридичні докази: вибори були сфальсифіковані. За її словами, обсяги фальшувань на користь Януковича становлять понад 1 мільйон голосів. «І це вже не політична декларація, а чітка правова оцінка юристів», -- наголосила Тимошенко.

«Маючи всі докази, я прийняла єдино можливе рішення – оскаржити результати виборів у суді», -- заявила лідерка БЮТ. Як вона додала, «Не піти сьогодні до суду означає здати Україну криміналітету без бою».

При цьому Тимошенко зауважила, що не збиратиме майданів, а діятиме виключно у правовий спосіб і тільки у суді.

«Але я хочу чітко заявити: Янукович – не наш президент. І як би не розгорталися далі обставини, він ніколи не стане легітимно обраним президентом України», -- пообіцяла прем`єр у телезверненні, яке транслювали центральні канали.

Натомість Віктор Янукович, офіційно оголошений президентом України, готується до інавгурації. День, коли відбудеться ця урочиста подія, його найближчі соратники пообіцяли назвати вже у понеділок. А тим часом новообраний лідер України не втрачає часу дарма. Він уже зробив низку гучних заяв – пообіцяв не розширювати формат відносин з НАТО, плекати російську мову і, можливо, залишити російський Чорноморський флот у Криму після 2017 року. «Я цього не виключаю», -- заявив новообраний президент в інтерв`ю телеканалу «Росія».

Всі новини дня

Роберта Мецола: ЄС сам має підготуватися до вступу України

Президентка Європейського парламенту Роберта Мецола виступає під час пресконференції на саміті ЄС у Брюсселі, четвер, 23 березня 2023 р. (Фото: AP Photo/Geert Vanden Wijngaert)

Європейський Союз повинен розпочати серію глибоких реформ з метою підготовки до надання членства Україні, і водночас розглядати “всі варіанти”, щоб допомогти Україні на цьому шляху, включно зі скасуванням торговельних мит і наданням Україні доступу до внутрішніх ринків ЄС до того, як вона стане повноправним членом блоку.

Про це заявила президентка Європейського Парламенту Роберта Мецола в ексклюзивному інтерв’ю британському виданню Guardian.

“Якщо вони рухаються швидко, нам слід відповідати цій швидкості”, - додала Мецола.

Найгіршим сигналом може бути те, що ми поставили цим людям цілі та терміни, яких ми самі не можемо виконати
Роберта Мецола

Президентка Європарламенту виступає за те, щоб офіційні перемовини щодо вступу України до Європейського Союзу розпочалися до кінця цього року. Однак, таке рішення залишається за міністрами ЄС, які офіційно зустрінуться в грудні після публічного звіту в жовтні про прогрес України в реформуванні судової системи, приборканні корупції та відкритті ринків.

“Я очікую конкретного результату, оскільки найгіршим сигналом може бути те, що ми поставили цим людям цілі та терміни, яких ми самі не можемо виконати”, — зазначила Мецола в інтерв’ю.

Як зазначає Guardian, Мецола буда першою з політичних лідерів заходу, хто відвідав Україну після вторгнення Росії й зустрівся з президентом Зеленським у Києві вже 1 квітня 2022 року, коли в столиці ще діяла комендантська година.

Вона використала фото із зустрічі як символ свого президентства у Європарламенті, і відповідний плакат із зображенням Мецоли й Зеленського досі прикрашає дворик установи.

Вона також однозначно підтримала прагнення України приєднатися до ЄС, нехтуючи обережністю та попри відвертий спротив з боку деяких держав-членів.

Попри продовження війни в Україні, Мецола, разом з деякими іншими політиками в ЄС, є прихильницею нового способу мислення, згідно з яким Європейський Союз повинен пришвидшити інтеграцію України та балканських держав, які також прагнуть приєднатись до нього. Таким чином можна зменшити ризик російського втручання у цих країнах колишнього радянського блоку.

Затягування цього процесу тільки підживлює націоналістичні та ультраправі настрої і євроскептицизм. Адже, на її думку, політичні кампанії у країнах, які прагнуть приєднатись до ЄС, “ведуться, програються чи виграються на основі мрії та надії на ЄС”.

Лідери Європейського Союзу, включно з президенткою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн, поділяють думку про те, що теперішня модель ЄС не пристосована до приєднання України та інших охочих країн до блоку, і потребує кардинальних змін, зокрема у питанні збору і розподілу коштів між країнами, економічної взаємодії тощо.

Водночас, як вважає Мецола, певні переваги членства в ЄС можна надати країнам-кандидатам ще до того, як вони формально приєднаються до блоку. Це стосується, зокрема, приєднання до європейської зони безплатного роумінгу, а також скасування певних торговельних бар’єрів для бізнесу, зокрема й в агропромисловій сфері, де останнім часом точилися особливо гострі суперечки між Україною та сусідніми країнами-членами ЄС.

“Перед-приєднання [до ЄС] також означає доступ до коштів, доступ до університетів, доступ для студентів, можливість вийти на внутрішній ринок, незалежно від того, чи ми запроваджуємо імпортні та експортні мита”, – додала Мецола у розмові з Guardian.

“Ми роками казали, що Україна не може бути підключена до європейської електромережі. На це нам знадобилися дні, коли почалася війна. Зрештою, справа завжди була у політичній волі”, – підсумовує Мецола.

В статті використано матеріали Guardian

США пообіцяли виділити до пів мільярда доларів на енергетичний сектор України. Відео

США та Україна підписали меморандум про підтримку української енергетики.

Що ЄС очікує від Пекіна, коли йдеться про війну в Україні? Відео

Що ЄС очікує від Пекіна, коли йдеться про війну в Україні? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:30 0:00

Демонстративно бажає миру, але уникає осуду Росії за вторгнення в Україну: що насправді означає така позиція Китаю, яка керівництво ЄС називає проблемною? Пояснює Богдан Цюпин.

Аналітики про удари по Севастополю та повідомлення про загибель адмірала Соколова (Оновлено)

Командувач Чорноморським флотом Росії віцеадмірал Віктор Соколов салютує під час церемонії проводів резервістів, призваних під час часткової мобілізації, у Севастополі, Крим, 27 вересня 2022 року. REUTERS/Олексій Павлішак

Британська розвідка вважає, що здатність Росії блокувати українські порти підірвана ударом по штабу Чорноморського флоту в Севастополі. Тим часом експерти переглядають інформацію про те, що командувач ЧФ адмірал Віктор Соколов загинув під час українського удару минулого тижня.

Аналіз британської військової розвідки свідчить про те, що серія українських ударів по російському Чорноморському флот у (ЧФ) зменшить можливості Росії бокувати українські порти, а також ремонтувати кораблі в портах. Разом з тим, російські кораблі зможуть і надалі обстрілювати Україну крилатими ракетами.

Експерти британської військової розвідки вважають, що удари 20 і 22 вересня, кульмінацією яких стало руйнування 2023 року штабу ЧФ Росії, були «більш руйнівними та скоординованими, ніж досі під час війни».

Вони оцінюють фізичне пошкодження ЧФ як «серйозне, але локалізоване», що дозволить російським кораблям далі обстрілювати Україну крилатими ракетами і блокувати локально українські порти.

«Флот майже напевно залишається здатним виконувати свої основні воєнні місії, пов’язані із завданням ударів крилатими ракетами та місцевим безпековим патрулюванням. Проте ймовірно, що його здатність продовжувати ширше регіональне патрулювання та здійснювати фактичну блокаду українських портів буде зменшена», – мовиться у повідомлені британської розвідки у мережі Х (колишня Twitter).

Також, на думку британських аналітиків, російському флоту буде важче захищати свої активи в порту та проводити планове технічне обслуговування кораблів.

Дослідники вважають, що Росії потрібно буде відповідати на нову ситуацію, коли українська армія підриває символічну та стратегічну потужність Кремля, витісняючи його з його теплого порту в окупованому Севастополі.

Чи загинув адмірал Соколов?

Як зауважують вашингтонські аналітики з Інституту вивчення війни (ISW), у понеділок, 25 вересня, у Силах спецоперацій України повідомили, що 22 вересня внаслідок високоточного удару українських військ по штабу Чорноморського флоту в окупованому Севастополі загинули 34 російських офіцерів, у тому числі командувач ЧФ адмірал Віктор Соколов. У ЗСУ повідомили, що внаслідок удару, який стався під час наради вищого керівництва ЧФ, також поранено 105 російських військовослужбовців.

Проте у вівторок Міноборони Росії оприлюднило фотографію з учасниками сьогоднішньої зустрічі міністра оборони Сергія Шойгу з військовим командуванням, на якій нібито був присутній і адмірала Чорноморського флоту Соколов.

Колишній радник Пентагону, співзасновник організації Silverado Policy Accelerator та компанії з кібербезпеки Дмітрі Альперович каже, що відео «є досить добрим доказом» того, що адмірал Соколов не загинув внаслідок атаки на штаб Чорноморського флоту у Севастополі.

У п’ятницю, 23 вересня, начальник Головного управління розвідки України Кирило Буданов повідомив в ексклюзивному коментарі українській службі Голосу Америки, що внаслідок атаки України на штаб Чорноморського флоту Росії в Севастополі загинули щонайменше 9 осіб, поранення отримали 16. Серед них — російські генерали — командувач угруповання генерал-полковник Олександр Романчук, та начальник штабу генерал-лейтенант Олег Цеков.

Буданов про атаку на штаб Чорноморського флоту РФ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:42 0:00

Клімкін про результати візиту української делегації до США та важливість комунікації з американцями. Відео

Колишній міністр закордонних справ України Павло Клімкін вважає: справжні результати візиту української делегації до США будуть помітні протягом наступних місяців.

Більше

XS
SM
MD
LG