Спеціальні потреби

Українські військові планують розширити співпрацю з НАТО


Українське оборонне відомство очікує розширення співпраці із Північноатлантичним альянсом. Про це в п’ятницю в Києві заявив в.о. міністра оборони Валерій Іващенко під час переговорів з головою Військового комітету НАТО Джампаоло Ді Паола. В першу чергу українське Міноборони зацікавлене у залученні власної транспортної авіації для перевезення вантажів Альянсу. Військові також обговорюють залучення підрозділів Збройних сил України до Сил швидкого реагування НАТО. Україна вже цього року може надати до складу чергової ротації цих підрозділів власні частини радіаційного, хімічного і біологічного захисту.

Оглядачі відзначають, що у переговорах також брав участь народний депутат із фракції Партії регіонів Олександр Кузьмук, якого називають одним із можливих претендентів на крісло міністра оборони. На думку деяких експертів, це може свідчити про зацікавленість ймовірного наступного президента країни Віктора Януковича не згортати співпрацю із Альянсом.

Інтерес до відновлення співпраці з українськими військовими демонструють і Сполучені Штати. Цього тижня повідомлялося про зустріч начальника Генерального штабу – головнокомандувача Збройних сил України генерал-полковника Івана Свиди з аташе з питань оборони при посольстві США в Україні полковником Ричардом Андерсоном. Одна з головних тем порядку денного – перспективи проведення в цьому році на території України двосторонніх українсько-американських навчань «Сі Бриз» та «Репід Трайдент».

«Я сподіваюся, що Верховна рада України прийме в цьому році відповідний законодавчий акт і навчання серій «Сі Бриз» та «Репід Трайдент», які сприяють підготовці і підвищенню бойового вишколу підрозділів Збройних сил України, відбудуться у заплановані строки», – заявив Андерсон.

Військовий експерт Сергій Згурець називає такі зустрічі невипадковими. «Американська сторона зараз проводить такі зондуючі зустрічі, аби з’ясувати, на скільки українські військові залежать від політиків. І наскільки політики налаштовані на те, щоб легітимізувати весь спектр стосунків із США і НАТО», – пояснює він.

Голова парламентського комітету з питань безпеки і оборони Анатолій Гриценко підтвердив, що у Верховній раді досі не отримали документів на проведення цьогорічних військових навчань за участю іноземних підрозділів. Він відмовився прогнозувати, чи дасть парламент дозвіл на такі маневри. Водночас Згурець вважає, що питання спільних із Сполученими Штатами навчань буде індикатором ставленя Партії регіонів до співпраці із Альянсом в цілому:

«Якщо представники регіоналів виступлять проти проведення навчань, то це означатиме, що буде гальмуватися увесь напрям співпраці між Альянсом і Україною. Це й визначить, як розвиватимуться в подальшому стосунки України з НАТО саме в контексті взаємодії і проведення спільних навчань.
Багато в чому визначальною буде позиція наступного президента, якщо ним буде Віктор Янукович. Але я побоююся, що регіонали можуть гальмувати цей процес».

Згурець нагадує, що спільні маневри з політичних міркувань були скасовані торік, попри те що військові двох країн ретельно їх планували.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG