Спеціальні потреби

Міжнародні спостерігачі позитивно оцінили вибори в Україні

Міжнародні місії, які спостерігали за виборами в Україні президента, не зафіксували порушень, які б могли спотворити результати голосування. Експерти відзначають професійну роботу Центрвиборчкому і кращу організацію виборів порівняно із попередніми кампаніями. Попередні висновки і характер зауважень спостерігачів можуть свідчити про те, що міжнародна спільнота не матиме підстав не визнавати результати голосування.

Помічник держсекретаря в адміністрації президента Буша Дейвид Креймер очолював спотережну місію Міжнародного республіканського інституту. Її члени відвідали понад сто дільниць як на заході, так і на сході країни. Констатують – між першим і другим раундом обидва кандидати мали рівні можливості проводити кампанію, самі вибори були відкритими і прозорими. Ці висновки збігаються і з оцінкою Європейської мережі спостерігачів ENEMO, голова якої Таскін Рахимбек зазначив:

«Атмосфера виборів під час другого туру була в цілому вільна від тиску, залякування чи погроз стосовно кандидатів».

Експерти не зафіксували централізованого зловживання адмінресурсом і вважають, що другий тур голосування оганізували навіть краще, ніж перший. Вони кажуть – після 2004-го року українська виборча система прогресує. Професійними називають іноземні спостерігачі і дії Центрвиборчкому.

Із зауважень іноземних місій – суперечності в законодавстві. Скажімо, щодо внесення в списки виборців або голосування вдома. Експерти радять усунути їх до наступної кампанії. Суперечливим Дейвид Креймер назвав і зміни правил формування виборчих комісій між двома турами:

«Ухвалені парламентом поправки до закону, на жаль, стали приводом для певного занепокоєння напередодні голосування. Але за нашою оцінкою, ця новація не стала причиною якихось мастштабних зловживань».

Спостерігачі кажуть, що оприлюднені висновки – попередні. Вони уважно слідкуватимуть за можливим оскарженням результатів у судах. Однак зазначають, що сьогоднішні схвальні оцінки навряд чи зазнають суттєвих змін.
XS
SM
MD
LG