Спеціальні потреби

Кандидати в президенти та українсько-російські відносини


У неділю громадяни України обиратимуть нового президента. Одним з головних питань, що стоятиме перед новим главою держави, будуть відносини з Росією.

Українці обиратимуть між нинішнім прем’єр-міністром Юлією Тимошенко і лідером впливової у Верховній раді Партії регіонів – Віктором Януковичам.

Результати опитування громадської думки вказують на те, що Янукович є фаворитом виборів. І кого б не обрали українські громадяни, ця особа замінить Віктора Ющенка, колишнього лідера «Помаранчевої революції».

Протягом останніх п’яти років Ющенко дотримувався виразно прозахідного курсу для отримання членства України в Європейському Союзі та НАТО.

Однак Росія постійно критикувала прозахідну політику Ющенка і рішуче виступала проти заходів України бути прийнятою до Північноатлантичного союзу. Відносини між Києвом і Москвою досягли дуже низького рівня.

Деякі експерти, як, наприклад, Роберт Леґволд з Колумбійського університету, кажуть, що відносини між обома країнами можуть стати кращими після недільних виборів:

«Обоє кандидатів сперечаються таким чи іншим способом щодо збалансованої політики, яку намагатимуться вести для конструктивних і продуктивних відносин з Росією. Ніхто не говорить, що ми, мовляв, повинні віддати перевагу одній стороні – Сходові, над Заходом, чи навпаки».

Такі експерти, як Девід Марплз з Альбертського університету, що в канадському місті Едмонтон, кажуть, що Тимошенко – провідна особа «Помаранчевої революції» – протягом років пом’якшила свої антиросійські погляди:

«Два чи три роки тому вона була persona non grata в Москві. Їй погрожували, що коли вона прибуде до Москви – її заарештують. Але тепер між нею і російським прем’єр-міністром Володимиром Путіним дуже добрі відносини».

Проте Марплз каже, що важко дізнатися, що вона думає про питання відносин з Росією і можливого прийняття України до Європейського Союзу:

«Це дуже невиразне, важко отримати однозначну відповідь, куди саме вона пішла б. Однак вона принаймні каже, що залишиться віддана справі можливого приєднання до Європейського Союзу, але також поліпшенню відносин з Росією. А відносини з Росією не можуть уже бути гіршими, отже не повинно бути важко це зробити. Недавно вона вела переговори з Володимиром Путіним про імпорт енергоресурсів Україною та саме завдяки тому, великою мірою, немає безвихідного становища цього року, як це було минулими роками».

Якщо йдеться про Януковича, то він набагато більше проросійський, ніж Тимошенко. Однак аналітики кажуть, що він не йтиме виключно промосковським курсом, тому що бізнесові інтереси, які він представляє, не хочуть бути відрізані від Європейського Союзу. Експерти вважають, що він значно поміркованіших поглядів, ніж був п’ять років тому.

Під час останніх президентських виборів у 2004 році Росія відкрито підтримувала Януковича, якого проголошено переможцем у другому турі з Віктором Ющенком. Тоді сотні тисяч прихильників Ющенка вийшли на вулиці, протестуючи проти результатів, які і Верховний суд, і міжнародні спостерігачі визнали фальсифікованими. У результаті додаткових виборів Ющенко переміг над Януковичем.

Роберт Леґволд каже, що цим разом російське керівництво обережніше:

«Вони, очевидно, дуже зацікавлені в тому, хто вийде переможцем на виборах, але вони, як здається, не відчувають, що мають свого коня на цих перегонах, якого могли б підтримати. Я думаю, що вони були б зовсім задоволені, якщо б Тимошенко виграла. Вони знають, що Янукович, який у минулому був для них кращим кандидатом, не виконуватиме їхніх наказів і вкінці захищатиме інтереси України так, як він це розуміє. І якщо це означає досягнення угоди з Європейським Союзом або із Заходом, він зробить це. Отже, я думаю, росіяни більше або менше почуватимуть себе вигідно з тим, які будуть результати цих виборів».

Ознакою, можливо, кращих відносин є те, що президент Росії Дмитро Медведєв повідомив про надіслання знову посла до Києва після п’яти місяців відсутності. Президент Росії відмовився надіслати посла, звинувачуючи президента Ющенка у веденні антиросійської політики. Однак у першому турі виборів 17 січня президент Ющенко опинився на п’ятому місці, отже він уже не може змагатися на другому турі.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG