Спеціальні потреби

Контрасти між президентськими виборами в Україні й Росії


Міжнародні оглядачі похвально висловлюються про президентські вибори в Україні і кажуть, що результати другого їх туру між Юлією Тимошенко і Віктором Януковичем не передрішені наперед, як це було в Росії. Вибори в Україні - повний контраст до виборів у Росії у 2008 році, коли заздалегідь всі знали, що президентом буде Дмитро Медведєв.


Приблизно три тисячі міжнародних оглядачів проголосили, що не зважаючи на деякі відхилення, перший тур президентських виборів в Україні відповідав міжнародним стандартам.

Жоао Соарес, голова Парламентської асамблеї ОБСЄ підтвердив цю загальну думку.

«Ці були дуже добрі вибори. Це були високоякісні вибори. Вони дали виборцям можливість справжнього вибору поміж кандидатів, а це вказує на значний поступ від часу попередніх виборів».

ОБСЄ не висилала своїх спостерігачів на президентські вибори в Росії у 2008 році, посилаючись при цьому на обмеження зі сторони російського уряду.

Лілія Шібанова очолює незалежну моніторингову групу «Голос» в Росії. Вона каже, що ця організація отримувала безперервний потік нарікань стосовно зловживань про наповнення виборчих урн фальшивими бюлетенями, шахрування із реєстрацією виборців і використання багаторазових бюлетенів.

«То що ми реально спостерігали на дільницях: це відсутність там абсолютного контролю; це залежність виборчих комісій та їх організаторів від адміністрації; це масові порушення і політичної конкуренції і реального проведення нормальних процедур на виборах. Все це було присутнє на виборах, і дійсно довіряти таким результатам дуже складно».

Можливості доступу опонентів Медведєва до мас-медіа ще до самих виборів - це була також проблема. Під час президентської кампанії в Росії, виконуючий тоді обов’язки прем’єр-міністра Дмитро Медведєв майже щоденно фігурував у контрольованих державою інформаційних програмах, а його суперники не мали здебільшого таких можливостей. Щоб звільнитись із під лещат, якими Кремль затиснув мас-медіа, кілька видатних російських журналістів почали передавати свої програми з України, в тому числі Савік Шустер, ведучий популярної політичної програми.

«В Україні є те, що є: реальна свобода слова. Може нічого іншого там нема, але свобода слова є. От бачите: прямий ефір, студія, всі політичні партії представлені, маса парламентаріїв, дебатують, сваряться, аргументують».

Юлія Тимошенко і Віктор Янукович, які змагатимуться за президентство у другому турі виборів шукають підтримки кандидатів, яких вони перемогли у першому раунді, а особливо у Сергія Тігіпка, який здобув третє місце. В разі перемоги, Тимошенко вже пропонує цьому бізнесменові і колишньому міністру економіки за його підтримку, крісло прем’єр-міністра. Втім Тігіпко каже, що готовий бути прем’єр-міністром не залежно від того хто отримає перемогу.

Багато українців говорять, що перед ними не легкий вибір. Опоненти Юлії Тимошенко визнають, що їх відлякує її авторитаризм і погані економічні навики. Огудники Януковича вказують на його злочинне минуле і кажуть, що він служитиме інтересам олігархів. Утім, сам кандидат вважає свої тюремні ув’язнення лише помилками юності понад сорокалітньої давності.

Втім, на думку державного службовця Юрій Трафтова з Москви, українці не повинні турбуватися.

«В Україні демократія і українці обирають президента. Це добре, а якщо виборці не будуть задоволені - оберуть іншого президента».

Цього не скажеш про Росію.

В Росії, як і в Україні, заборонено щоб президент був при владі довше, ніж два терміни підряд. Ані російський прем’єр-міністр Володимир Путін, ані президент Дмитро Медведєв не виключають можливості щодо своєї участі в ще одних президентських виборах. Утім Путін також сказав, що це буде вирішуватись поміж ними двома. А щодо того хто саме вийде переможцем, ніхто не має жодних сумнівів.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG