Спеціальні потреби

Юлія Тимошенко – політичний портрет кандидата


На другому турі президентських виборів сьомого лютого прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко змагатиметься з Віктором Януковичем. Пропонуємо ваші увазі політичний портрет пані Тимошенко.

Юлія Тимошенко народилася в 1960 році в Дніпропетровську на сході України. Її суперник Віктор Янукович також народився в тому ж місті, але 10 років раніше.

Експерт Девід Марплз з Альбертського університету, що в канадському місті Едмонтон, каже, що вона отримала докторат з економіки, керувала газовою корпорацією і була причетна до приватизаційних процесів у 1990-х роках.

«Її кар’єра насправді розпочалася тоді, коли вона стала президентом Єдиних енергетичних систем України», – сказав Марплз. «Це була організація, яка займалася імпортом газу з Росії і була свого роду монополією на імпорт газу».

«І тоді, як гадаю, можна сказати, що вона перепродувала його «нелегально», тому що не повинна була того робити, уникаючи будь-якого податку. І в той час вона стала відомою як «газова принцеса», тому що на цьому зробила чималий маєток», – додав він.

Марплз каже, що наприкінці 1990-х років він зустрівся з Віктором Ющенком, якого тодішній президент Леонід Кучма призначив на посаду прем’єр-міністра. Тоді Тимошенко служила в адміністрації Ющенка.

«Він був на посаді несповна два роки», – каже Марплз. Вона була заступником прем’єр-міністра з паливно-енергетичного комплексу, але була усунена на початку 2001 року, як здається, на наказ Кучми. Дещо пізніше її заарештовано і звинувачено в контрабанді газу і фальсифікації митних документів тощо. Але вона довго не була ув’язнена, її незабаром звільнено».

Іронією долі, каже Марплз, Віктор Янукович також провів деякий час у в’язниці, але за ненавмисне убивство і побиття. «Отже обоє президентських кандидатів провели деякий час у в’язниці, що, на мою думку, мусить бути єдиним свого роду в історії президентських виборів в будь-якій країні», – каже він.

«Є багато різних кримінальних злочинів: хтось арештований за корупційні ділові практики, а інший за атаку на якусь особу. Отже один може бути кримінальнимм злочинцем, типовим для робітничого середовища, інший – бізнесовим злочинцем середнього класу», – продовжував Марплз.

Незабаром після звільнення з в’язниці, Тимошенко створила свою політичну групу в парламені, відому як Блок Юлії Тимошенко.

Експерт з Торонтського університету Франк Сисин каже, що пані Тимошенко ввійшла на міжнародну арену як одна з лідерів «Помаранчевої революції» 2004 року разом з Віктором Ющенком.

«Під час «Помаранчевої революції» в багатьох відношеннях вона набула статус Жанни Д’Арк, а також запустила косу, що багато людей пов’язують з традиційною українською культурою», – сказав Сисин. «Вона, очевидно, вивчила мову, що було позитивно сприйнято національно-демократичними силами, мову Заходу. Вона була революціонеркою 2004 року і в одному моменті вона дослівно хотіла йти на барикади і, очевидно, була проти компромісу зі старою елітою».

«Помаранчева революція» винесла до влади Ющенка, якого обрано президентом після того, як сотні тисяч людей вийшли на вулиці. Вони протестували проти результатів раніших виборів, які Верховний суд України і міжнародні спостерігачі визнали пошахрованими. В результаті додаткових виборів Ющенко переміг Віктора Януковича.

Пані Тимошенко стала прем’єр-міністром у першому кабінеті Ющенка, але це тривало лише приблизно дев’ять місяців.

Однак Марплз каже, що двоє колишніх союзників стали непримиренними ворогами. «Протягом періоду Ющенкового президентства було багато гіркоти між ними», – каже він. «І на кінець, я б сказав, приблизно останнього року, це стало абсолютною, повною ворожістю. Не було жодної надії, будь-якого наближення між Ющенком і Тимошенко».

Тепер Юлія Тимошенко змагатиметься з Віктором Януковичем на другому турі президентських виборів сьомого лютого. Кого б не було обрано, глава держави опиниться перед тими самими проблемами, з якими належно не міг справитись президент Ющенко, який залишає посаду. Це жахливий стан економіки, корупція і розчарованість українських виборців політичними лідерами країни.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG