Спеціальні потреби

Нацбанк гасить паніку на валютному ринку


Національний банк України був змушений продавати валюту із резервів, щоб погасити ажіотаж на міжбанківському ринку. Вжиті регулятором заходи дозволили нормалізувати ситуацію.

Стрімке падіння гривні після тривалого періоду стабільності почалося ще напередодні. У середу зранку українська валюта продовжила швидко дешевшати і в середині дня досягла позначки 8,20 грн за один долар. Обмінні пункти негайно підняли курси купівлі і продажу іноземних валют. Нацбанк повідомляє, що протягом дня витратив на підтримку гривні понад 60 мільйонів доларів.

І уряд, і НБУ переконані, що жодних економічних причин для девальвації немає, і причиною валютної лихоманки називають спекулянтів. Керівник Міністерства фінансів Ігор Уманський, виступаючи перед депутатами парламенту, пов'язав різкі коливання на валютному ринку з нестабільною політичною ситуацією в країні напередодні президентських виборів.

«Реальних економічних, фінансових, монетарних підстав для зміни курсу долара на сьогоднішній день не існує», – заявив він. А в Нацбанку попередили учасників фінансового ринку про відповідальність за спекуляції і пригрозили обмежити надання фінансування установам, які розхитуватимуть ситуацію.

Втім, оприлюднені в середу Нацбанком дані свідчать, що загроза стабільності гривні досі існує. Лише в грудні резерви НБУ скоротилися на 3% і складають 26,5 мільярдів доларів. Попит на валюту досі перевищує її пропозицію, і регулятор змушений компенсувати дефіцит регулярними інтервенціями. Очевидно, не надто вірить у перспективи гривні і населення. Протягом минулого місяця громадяни купили іноземної валюти на один мільярд доларів більше, ніж продали.

XS
SM
MD
LG