Спеціальні потреби

Ющенко назвав Тимошенко 'фальсифікатором номер один'


Найбільша загроза фальсифікації виборів виходить від Юлії Тимошенко. Таку думку висловив Віктор Ющенко у вівторок на підсумковій прес-конференції в Києві. Левову частину прес-конференції, на якій глава держави підбивав підсумки свого президентства, він присвятив критиці чинного прем’єр-міністра. Окрім звинувачень у інших тяжких гріхах, Ющенко закинув Тимошенко намір сфальшувати результати голосування у першому турі:

«Загроза номер один буде виходити від Тимошенко», – заявив президент. Як він пояснив, у інших претендентів на вихід у другий тур немає мотивів, аби вдаватися до фальсифікацій. За його словами, «проблема буде лише в однієї сили, в одного кандидата із трьох. І це – Тимошенко».

При цьому Ющенко впевнений: заради захоплення влади прем’єрка «піде на будь-яке суспільне протистояння, на будь-яке ігнорування результатів виборів. Ця людина не цінуватиме ні законності, ні демократії, ні верховенства рішення виборців», – наголосив президент.

А в той час як Ющенко вбачає у Тимошенко «загрозу фальсифікацій номер один», сама Тимошенко каже, що боїться фальсифікацій від Януковича. Ніхто інший, як її головний конкурент у боротьбі за президентську посаду, фаворит перегонів Віктор Янукович – переконана лідерка БЮТ – готує масштабні підтасовки з голосами. Саме для того, щоб цього не допустити, Блок Юлії Тимошенко ініціював позачергове засідання Верховної Ради. Депутати зберуться «під куполом» за лічені дні до виборів – 13 і 14 січня – аби, на вимогу Тимошенко, скасувати норму виборчого закону про голосування вдома. Запрошувати виборчу урну до себе додому – твердять у БЮТ – можна дозволити лиш тим виборцям, які нададуть медичну довідку про нездатність проголосувати на дільниці. Інакше не уникнути масових зловживань і фальсифікацій, – наголошує Тимошенко, і киває на опонентів із Партії регіонів, які не хочуть міняти закон, а отже, за її логікою, хочуть фальсифікувати вибори.

Питання про те – хто з двох фаворитів перегонів найбільш зацікавлений у фальсифікаціях – заплутує ще й та обставина,що за згаданий «фальсифікаторський» закон БЮТ і Партія регіонів колись голосували разом, у єдиному пориві.

Хто з двох – Янукович чи Тимошенко – готовий удатись до виборчих фальсифікацій? Своїми міркуваннями на цю тему з «Голосом Америки» поділилися відомі експерти.

Політолог Віктор Небоженко вважає «загрозою номер один» Януковича:

«Є об’єктивні критерії, які в усьому світі однакові. Якщо існує єдиний електоральний простір і там представлений тільки один кандидат, то там більше всього фальсифікацій. Такий регіон у нас в Україні один, це Східна Україна. Сказати б, свого роду електоральне гетто, в якому безроздільно панує Янукович. Ось там і можливі виборчі фальсифікації. Спробуйте-но сфальсифікувати у тому ж таки Львові, де існує величезне розмаїття політичної, електоральної конкуренції. Це було б дуже важко. Тому Ющенко тут неправий.

З другого боку – якби Ющенко після 2004-го року посадив бодай кількох організаторів фальсифікацій, тоді не було б мотивів більше займатися фальсифікаціями. А вийшло навпаки – люди, які робили фальшування, нагороджені орденами. То як же можна казати, що в них немає мотивів? У них є навіть стимул».

Натомість Кость Бондаренко, директор Інституту проблем управління імені Горшеніна, заперечує:

«Я не вірю, що Янукович буде фальшувати вибори. Якраз хто-хто, а Янукович уже раз обпікся на молоці, то тепер дмухатиме на холодну воду. Проте я не вірю і в те, що Тимошенко фальшуватиме. Адже у Тимошенко насправді немає жодних проблем у першому турі. Вона впевнено виходить і другий тур, фальшувати голоси їй немає жодного сенсу.

Я вважаю, що Ющенко, звинувачуючи Тимошенко, погарячкував. Інша справа, що президент чомусь думає, що він вийде у другий тур, що він якимось чином потрапить у фінал і, можливо, навіть виграє. Коли так, то підстави фальшувати є саме у нього – адже з 3% зробити 30% можна сподіватися виключно з допомогою фальшування, аж ніяк по-іншому. До того ж адмінресурс сьогодні перебуває в руках президента. Це президентська вертикаль – голови обласних, районних адміністрацій. Саме вони можуть найбільш активно впливати на ситуацію на виборчих дільницях».

Своєю чергою, директор фонду «Демократичні ініціативи», один з організаторів екзит-полу Ілько Кучерів сподівається, що фальсифікаціями не буде займатися ніхто з учасників перегонів:

«Я вважаю, це несправедливо, що в Україні так багато говорять про фальсифікації. Я розумію, що є логіка політичної боротьби, але мені здається, що цією темою зловживають. І я сподіваюся, що вибори будуть визнані світовою спільнотою як чесні, справедливі, і це буде корисно для розвитку демократії і в Україні, і в регіоні. Тому я думаю, що в даному випадку кандидат у президенти Ющенко дав трошки емоційну реакцію».

Натомість самі виборці налаштовані не так оптимістично. За даними соціологічного дослідження, яке оприлюднила сьогодні фірма «Юкрейніан сосіолоджі сервіс», абсолютна більшість – майже 87% населення – очікує на виборах порушень і фальсифікацій. У те, що вибори-2010 пройдуть чесно і без шахрайства, вірить лише 4,5% опитаних.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG