Спеціальні потреби

Сербія хоче бути членом Європейського Союзу


До Європейського Союзу входить 27 країн, і Сербія найновіша країна, яка подала заяву на прийняття до цього об’єднання.

Даміан Чалмерс з Лондонської школи економіки і політичних наук каже, що кожна країна, яка хоче стати членом ЄС, мусить відповідати певним критеріям:

«По-перше, є юридичні критерії, які вона мусить прийняти до своєї системи – всі закони Європейського Союзу – і цього багато, приблизно від 70 до 80 тисяч сторінок. По-друге, є економічні критерії, країна мусить мати стабільну ринкову економіку, таку, яка може витримати конкуренцію з боку інших країн ЄС, і низьку інфляцію. І, по-третє, є політичні критерії. Це означає, що мусить бути стабільна демократична система, верховенство права, дотримання міжнародних договорів щодо прав людини, зокрема тих, які стосуються захисту меншин».

Томас Валасек з Лондонського центру за європейські реформи каже, що прохання Сербії про надання їй членство надійшло у складний час:

«Ситуації Сербії не сприяє те, що дійсність і факти такі, що багато членських країн ЄС неохочі щодо дальшого розширення об’єднання. Кілька країн, зокрема ті з довшим стажем, вважають, що ЄС вже надто розширився і тепер йому потрібен час на передишку і перерву, замість того, щоб поспішати до чергового розширення. Кажучи це, ЄС відданий справі розширення в майбутньому на західний регіон Балканського півстрова. Але дуже мало членських країн схоче продовжувати цей процес, тому що вони не хочуть прийняти надто багато нових країн у найближчому часі».

Експерти кажуть, що перед Сербією є багато перешкод на шляху до прийняття її до Європейського Союзу. Найбільшою – каже Валасек – є те, що на волі перебуває колишній військовий командир боснійських сербів генерал Ратко Младич, який звинувачений у воєнних злочинах і геноциді:

«Важко уявити собі, як Сербія будь-коли може бути прийнята до ЄС, якщо таким чи іншим способом не буде знайдений Ратко Младич. Напевно є кілька країн ЄС, але також країна, з якої я телефоную, Великобританія – яка наполягатиме, що Ратко Младич мусть бути знайдений перед тим, як Сербія може стати членом ЄС».

Валасек каже, що в минулому Сербія співпрацювала з трибуналом у Гаазі та приблизно півтора року тому заарештувала політичного лідера боснійських сербів Радована Караджича. Вона також видала колишнього сербського лідера Слободана Мілошевича, який помер під час судового процесу в Гаазі.

Іншою перешкодою є статус Косова, яке в лютому минулого року проголосило незалежність від Сербії. Проблема в тому, що Белград і далі вважає Косово однією із сербських провінцій. Говорить Даміан Чалмерс з Лондонської школи економіки і політичних наук:

«Справа Косова в цьому, що поки що велика частина міжнародної громади визнала Косово незалежною державою, але не всі із них. Я думаю, що тенденція, мабуть, сприяє тим, хто вже визнав Косово, і в певному моменті, як гадаю, буде тиск на Сербію, щоб і вона визнала Косово».

Але Томас Валасек іншої думки. Він каже:

«Європейський Союз не має права вимагати, щоб Сербія визнала чи не визнала Косово як передумову для її членства, з цієї простої причини, що навіть нинішні членські країни ЄС повністю поділені щодо цього. Більшість визнала незалежність Косова, але кілька країн – Іспанія, Румунія і Словаччина – не визнали, як і Сербія. Отже тому, що навіть у самому ЄС немає єдності, це не може бути передумовою, тому що насправді не можна вимагати від Сербії, щоб вона визнала Косово перед тим, як бути прийнятою до ЄС».

Проте експерти кажуть, що Сербію чекає довгий і не простий шлях до членства в ЄС, процес, який може забрати від п’яти до восьми років, а може навіть довший час.

XS
SM
MD
LG