Спеціальні потреби

Росія йде назустріч Тимошенко у газовому питанні


Російська Федерація йде на поступки Україні в газовому питанні і готова відкорегувати раніше укладені контракти про постачання та транзит палива між «Газпромом» та НАК «Нафтогаз України». Про це заявив прем'єр-міністр цієї країни Володимир Путін після зустрічі із Юлією Тимошенко в Ялті. Керівник уряду РФ пояснив, що цей жест робиться з огляду на падіння споживання газу в Україні внаслідок економічної кризи.

«Ми чудово розуміємо, що в тих умовах, в яких зараз знаходиться економіка наших країн, і перш за все України, обсяг споживання газу знизився. Тому, маючи на увазі особливий характер відносин між Україною і Росією, між «Газпромом» і «Нафтогазом», прийнято рішення не пред’являти штрафних санкцій. Я хочу ще раз це публічно підтвердити: санкції пред’являтися не будуть», – заявив Володимир Путін.

Сторони домовилися про узгодження нових обсягів закупівлі газу. Водночас з нового року Україна отримуватиме за транзит російського газу з на 60% більше. Юлія Тимошенко назвала партнерськими стосунки між двома країнами:

«Цей крок, який зробив Уряд Росії, Володимир Путін, «Газпром», щоб не нараховувати штрафні санкції Україні у 2009-му році, ми цінуємо і це допомагає Україні збалансувати НАК «Нафтогаз України», збалансувати усю нашу роботу», – заявила керівник Кабміну.

У секретаріаті президента України поки що не прокоментували результатів домовленостей Тимошенко і Путіна. Однак раніше глава держави неодноразово закликав внести зміни до контрактів. Віктор Ющенко називав можливість пред'явлення «Газпромом» штрафних санкцій «Нафтогазу» загрозою національній безпеці країни. Адже, за деякими розрахунками, їх сума могла сягнути декількох мільярдів доларів.

Тим часом українські політологи вже обговорюють, який вплив прихильність Кремля матиме на електоральні шанси Юлії Тимошенко. Адже напередодні Володимир Путін перед журналістами не втомлювався роздавати компліменти Юлії Тимошенко. І усі домовленості, мовляв, вона виконує, і переговори веде професійно. Дехто з експертів навіть припускає, що в Москві зробили ставку на неї, як на більш надійного і більш прогнозованого кандидата.

Політолог Олексій Гарань вважає передчасним говорити, що російське керівництво підіграє українській прем'єрці:

«Я не думаю, що Кремль буде робити вибір на користь когось із кандидатів. Янукович ідеологічно для Кремля звичайно ближче. Тим більше, що той постійно робить проросійські заяви. Але я думаю, на нього бояться поставити. Все таки Тимошенко як професіонал сильніше за Януковича. Комусь в Москві легше з нею мати справу як з діловим партнером. Для Кремля принципово важливо, щоб не був обраний Ющенко, бо він – символ їхньої поразки. Тому Кремлю треба не просто, щоб Ющенко не був обраний, а їм треба його принизити».

Політолог вважає, що Віктор Ющенко, очевидно, спробує використати більш ніж прохолодне ставлення до нього Кремля в передвиборчій кампанії.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG