Спеціальні потреби

РФ не сподобалися 'газові' ініціативи президента Ющенка


Російське керівництво критично оцінює ініціативи українського презедента про перегляд діючих газових контрактів. На пропозиції Віктора Ющенка відповів помічник російського президента Сергій Приходько, який побачив у них елементи політичного шантажу і спробу втягти Росію в українські політичні інтриги.

У Кремлі розцінили лист українського президента як спробу залякати Росію і Європу новою газовою кризою. Неприйнятним також російське керівництво назвало обраний Віктором Ющенком спосіб обговорення важливої теми – не через офіційні канали, а через Інтернет.

Таким чином в РФ відповіли на оприлюднені сьогодні на офіційній сторінці президента України ініціативи переглянути нині діючі газові контракти. Віктор Ющенко у зверненні до свого російського колеги повідомив про ризик нової газової кризи вже навесні наступного року в разі збереження невигідних умов, зафіксованих у контрактах, підписаних керівниками «Газпрому» і НАК «Нафтогаз».

Президент озвучив власне бачення необхідних поправок до контрактів. Зокрема, він пропонує переглянути формулу формування ціни на газ для України. Адже нині українські споживачі змушені купувати російське паливо дорожче, ніж деякі європейські країни. Водночас ставка за транзит газу до ЄС, на думку президента, є неринковою і не покриває витрат НАК «Нафогаз». Компанія щороку недоотримує 2-3 мільярди доларів і може збанкрутувати, каже Ющенко. Він пропонує вдосконалити формули для визначення ціни на газ та його транзит. Крім того президент хоче симетричних принципів відповідальності за невиконання контрактів. Втім, ініціативи Віктора Ющенка дотепер натикалися на критику голови українського уряду і не знаходили позитивного відгуку в Росії.

Тим часом українські політики закликають керівництво країни нарешті виступити в газовому питанні із єдиною позицією. Оглядачі нагадують, що останніми днями президент і прем'єр міністр знову обмінялися суперечливими заявами на газову тему. В той час як Віктор Ющенко виступив з ініціативою перегляду контрактів з «Газпромом», Юлія Тимошенко висловилася за необхідність безумовного дотримання укладених в січні угод. Прем'єр-міністр нині зустрічається в Криму із російським колегою Володимиром Путіним, де має обговорити і співпрацю в газовому секторі. Неузгодженість дій українських політиків завдає шкоди репутації України як надійного транзитера російського палива до ЄС, кажуть експерти. Постійні суперечки президента і прем'єра лише підсилюють позиції прихильників спорудження двох нових російських газогонів, які обминатимуть Україну.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG