Спеціальні потреби

Ющенко: 'газові' контракти слід переглянути наново


Українсько-російські «газові» контракти дискримінаційні для України і мають бути переглянуті. На цьому вкотре наголосив президент Віктор Ющенко, зажадавши від уряду Тимошенко терміново внести офіційні зміни до січневих угод з Росією.

Зі змістом пропонованих змін ознайомила на брифінгу у понеділок прес-секретар глави держави Ірина Ванникова. Як вона повідомила, президент вимагає визначити і офіційно прописати в угодах оптимальний обсяг закупівель російського природного газу на 2010 рік з урахуванням реального стану української економіки.

Крім того, -- зауважила прес-секретар президента, -- Ющенко вважає необхідним встановити взаємоприйнятні для сторін формули ціни на газ і ставки за транзит. Симетрія зобов’язань сторін, ризиків та штрафних санкцій також має бути дотримана.

За словами речниці глави держави, президента особливо турбує те, що менш ніж за два місяці до нового року параметри рівноправної співпраці не закріплені на папері. «Усі ризики для України, які випливають з угод від 19 січня 2009 року, залишаються актуальними», -- наголосила прес-секретар.

Президент Ющенко не вперше критикує «газові» контракти, підписані прем’єром Тимошенко. Невдоволення глави держави викликає те, що Україна платить за російський газ за європейськими цінами, тоді як за транзит отримує менше, ніж будь-яка інша європейська країна-транзитер. Крім того, обсяги блакитного палива, які Україна, згідно з контрактом, зобов’язана закупати, значно перевищують її потреби.

Критика на адресу контрактів справедлива, -- вважає більшість експертів. Що ж до можливості їх переписати – знизивши обов’язкові обсяги закупівлі газу Україною та змінивши формулу розрахунку ціни – то тут більшість аналітиків висловлює сумнів. Принаймні уряд Тимошенко на це не має шансів, -- заявив в інтерв’ю «Голосу Америки» керівник Центру енергетичних досліджень Костянтин Бородін:

«Питання дуже складне. Те, що газові контракти не є паритетними і рівноправними для України і Росії, а є для нашої держави дискримінаційними – це абсолютно очевидно навіть для чинного уряду. Адже нещодавно, з місяць тому міністр економіки Богдан Данилишин оголосив про намір Кабміну вносити зміни до контрактів і поліпшувати їхні умови.Тобто поліпшення контрактів є дуже нагальним і з цього приводу немає жодних заперечень, мабуть, ні в кого в усьому українському політикумі -- від Партії регіонів до діючої влади.

Стосовно ж можливості вносити зміни до цих контрактів, -- то наразі тексти контрактів не передбачають можливості внесення до них суттєвих змін. Єдина зміна, яка може бути, це перегляд обсягів закупівлі газу або його транзиту. Але й це має регулюватися за 6 місяців до початку нового піврічного періоду. І зменшення обсягів може відбуватися лише в межах 20% від раніше законтрактованих рівнів.

Тобто без доброї волі з боку наших російських партнерів ніяким чином, у жодний легітимний спосіб внести зміни у ці контракти на сьогоднішній день неможливо. Що, однак, не означає, що до них не потрібно вносити зміни.

Звісно, що уряд Тимошенко має найменші шанси, від цієї команди найменше варто очікувати внесення змін, оскільки їм важко змінювати переговорну позицію. Ще 9 місяців тому на переговорах з російською стороною і прем’єр Тимошенко, і керівництво «Нафтогазу», й інші посадові особи, які працюють у складі нинішньої провладної команди, запевняли, що вони задоволені контрактами, що ці контракти є прозорими, європейськими, що вони нарешті залишать у минулому щомісячний збір грошей з метою виплати російській стороні. Так кардинально змінювати свою позицію нинішня владна команда просто не зможе.

Водночас у мене немає жодних сумнівів, що будь-який новий уряд – якщо це не буде уряд нового президента Тимошенко – поставить одним з першочергових завдань внесення змін до газових контрактів. Я думаю, що реально це вдасться зробити навесні наступного року. В березні, у квітні після закінчення опалювального сезону. Я думаю, що раніше змін, на жаль, не вдасться добитися. Але це не означає, що їх не слід добиватися», -- наголосив експерт.

Як відомо, Костянтин Бородін є колишнім прес-секретарем екс-міністра палива та енергетики, а нині депутата опозиційної Партії реґіонів Юрія Бойка.

Нагадаємо: минулої п’ятниці глава російського уряду Володимир Путін звинуватив президента Віктора Ющенка у блокуванні сплати поточного рахунку за енергоносії та закликав Україну дотримуватися контрактних зобов’язань. Своєю чергою, президент Ющенко виступив категорично проти намірів уряду оплачувати поставки газу за рахунок емісії гривні Нацбанком.

У понеділок 2 листопада російський прем’єр запропонував інший варіант оплати, закликавши Євросоюз допомогти Україні з кредитами. Як сказав Путін – «підкинути хоча б мільярдик».

Нагадаємо також: на переговорах 1 вересня у польському Гданську Путін і Тимошенко домовились про те, що в наступному році Україна, у зв’язку з кризою, купуватиме у Росії менші обсяги газу, ніж це передбачено контрактом, і її за це не штрафуватимуть.
Однак усні домовленості двох прем’єрів так і не були закріплені на папері.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG