Слідом за двома фаворитами президентських перегонів – лідером опозиції Януковичем і прем’єр-міністром Тимошенко – у виборчу кампанію включився чинний президент. У вівторок 27 жовтня Віктор Ющенко принесе документи на реєстрацію до Центрвиборчкому. Такий анонс зробила у понеділок прес-служба партії «Наша Україна». Як мовиться у повідомленні, після подання документів глава держави звернеться з промовою до своєї політичної команди.
Віктор Ющенко братиме участь у виборах як самовисуванець. Як і в минулу президентську кампанію 2004 року, чинний глава держави балотуватиметься самостійно, а не від партії «Наша Україна». Про це повідомила очільниця секретаріату президента Віра Ульянченко в інтерв’ю газеті «Комерсант». За її словами, партія лише підтримає свого лідера на з’їзді 8 листопада.
При цьому Ульянченко висловила думку, що рішення йти на другий термін Ющенко прийняв одразу, щойно став президентом. Що ж до перспектив його обрання вдруге, то вона наголосила: якщо Ющенко не стане президентом, це не буде для нього трагедією. «Це буде трагедія народу… тому, що Україна сьогодні стоїть перед серйозною загрозою повернення до СРСР у разі перемоги іншого кандидата», -- застерегла соратниця президента.
Як виглядає, цю думку поділяють у Хоружівці на Сумщині. Свій другий похід у президенти Віктор Ющенко вирішив розпочати з рідного села, куди у понеділок злітав разом з родиною на вертольоті. Перевідавши односельців та побувавши на службі в церкві, він розповів землякам про досягнення чотирьох років свого президентства, назвавши основним утвердження базових принципів демократії – свободи слова та свободи вибору. Своєю чергою, хоружівці сказали Ющенку, що він єдиний захищає національні інтереси і «попросили якнайдовше залишатися лідером нації», -- повідомила прес-служба глави держави.
А в той час як Віктор Ющенко благословення на участь у виборах отримав від рідної Хоружівки, Юлію Тимошенко висунув на президентство Майдан. Минулої суботи тут відбулося феєричне дійство, стилізоване під «помаранчеву революцію» 2004 року. Але попри зворушливий спіч претендентки, яка промовляла зі сцени на тому самому місці, де колись відбулася інавгурація Ющенка; попри присутність стотисячної юрби, грандіозний феєрверк і концерт за участю зірок естради, над Майданом витав невитравний дух іронії. А оголошення про те, що з’їзд партії «Батьківщина» висунув Юлію Тимошенко кандидатом у президенти, було зустрінуте оплесками упереміш зі свистом.
У неділю відбулося ще одне висування. Несподівано для багатьох, з’їзд Соціалістичної партії висунув кандидатом у президенти лідера СПУ Олександра Мороза. Його кандидатуру підтримала більшість делегатів, й інша кандидатура -- екс-голови фонду Держмайна Валентини Семенюк-Самсоненко, яку раніше називали ймовірною висуванкою від соціалістів – після цього вже не розглядалась.
Поряд із «парадом висувань», в Україні триває офіційна реєстрація кандидатів. У понеділок 26 жовтня ЦВК видала посвідчення про реєстрацію ще одному претендентові на головну посаду в країні – лідеру Народної партії, голові Верховної Ради Володимиру Литвину.
Таким чином, офіційно зареєстровані вже п’ятеро охочих позмагатися за президентську булаву. Окрім спікера Литвина, це правник Олег Рябоконь, голова «Громадянської позиції» Анатолій Гриценко, лідер «Фронту змін» Арсеній Яценюк та очільник КПУ Петро Симоненко.
Центральна виборча комісія прогнозує одну з найбільш масових президентських кампаній в Україні і передбачає участь до тридцяти претендентів. Імена всіх учасників перегонів стануть відомі 13 листопада, коли ЦВК завершить реєстрацію.