Спеціальні потреби

У Фонді ‘Спадщина’ згадали про події ‘холодної’ війни

Дев`ятого листопада цього року виповниться 20 років від того дня, коли у Берліні була зруйнована стіна, що ділила місто й світ на дві половини - соціалістичний та капіталістичний табори. Цей день вважається офіційним закінченням доби «холодної» війни. У консервативному науково-дослідному інституті Фонд «Спадщина» про цю подію згадували колишні члени та радники адміністрації Рейґана - американського президента, який доклав значних зусиль до закінчення «холодної» війни.

Серед причин повалення комуністичного режиму називають як внутрішні процеси всередині самого Радянського Союзу та його країн - сателітів, так і роль США.

Президент Інституту світової політики Джон Ленчовські каже, що радянський режим боявся свого народу.

«Вони прийшли до влади незаконно і Комуністична партія спиралася на секретність та силу, а не на підтримку народу», - додав він.

Правда була одним із основних методів боротьби з комуністичною владою.

«Архіви Голосу Америки, Радіо Свободи повні листів від дисидентів із колишніх комуністичних країн, які є вдячними за об’єктивні, чесні, надихаючі передачі, що транслювалися в їхні країни протягом сорока років «холодної» війни», - каже колишній заступник держсекретаря США Джеймс Ґласманн.

Лех Валенса наголосив у 2004 році: «Ми б не змогли перемогти комунізму без Голосу Америки».

Старший науковий співробітник Фонду «Спадщина» Лі Едвардс вважає, що в той же час, за винятком поодиноких винятків, західні радянологи не змогли передбачити падіння комунізму.

«По-перше, вони були соціалістами і проти капіталізму. По-друге, вони вірили у знищення національної ідентичності і вважали це політичною та моральною необхідністю. По-третє, вони були пацифістами і вірили, що умиротворення опонента є завжди краще, ніж конфронтація. І останнє, вони були атеїстами і не вірили у трансцендентну природу добра. Ці інтелектуали симпатизували комунізму і самі комуністи називали їх ‘корисними ідіотами’», - зазначив Лі Едвардс.

Відомий історик та колишній діяч адміністрації Рейґана, професор історії Гарвардського університету Ричард Пайпс, підбив підсумок того, які висновки з перемоги над комунізмом мають зробити сучасні державні діячі.

«Події 1989 року показали слабкість деспотичного уряду. Ми маємо пам’ятати цей урок. Хоча деспотичні уряди виглядають сильними, вони є слабкими та крихкими. Той факт, що вони забороняють вільно подорожувати та обмежують свободу слова, є свідченням їхньої слабкості. Вони живуть у постійному страху перед своїм населенням. І це означає, що на них можна тиснути. Ми це зробили у 80-х роках і досягли успіху. Ми маємо пам’ятати цей успіх сьогодні. Якщо США хочуть мати вплив на такі режими як Північна Корея, Іран чи Куба, то треба це робити не через гучні слова та жести, а через тиск. І хоча спочатку ці режими можуть відповісти насиллям, в кінці-кінців вони впадуть».

Частиною заходу була виставка картин українського художника Миколи Гетьмана. Цей колишній в’язень ГУЛАГу провів 8 років у таборах на Колимі, малюючи свої картини у великому секреті. Про це розповів старший науковий співробітник Фонду «Спадщина» Лі Едвардс.

«Після того як Микола Гетьман закінчив роботу над картинами, він хотів їх якось переправити на Захід, тому що побоювався, що після його смерті влада їх зруйнує. Про це стало відомо і вашингтонська організація «Джеймстаун Фаундейшен» вивезла їх до США. В 1997 році була перша публічна виставка картин Гетьмана у приміщенні Конгресу, потім вони зберігалися у сховищі і зараз передані Фонду «Спадщина». Тепер ми намагаємося знайти для них постійне приміщення. Це - тільки друга публічна виставка колекції «ГУЛАГ» за понад десятиліття».

У Сполучених Штатах та країнах Західної Європи пам`ять про фашистський Голокост активно підтримується численними єврейськими організаціями. Вони вірять, що це абсолютно необхідно, аби подібне ніколи не повторилося у майбутньому. Учасники заходу сподіваються, що картини Миколи Гетьмана, історичні праці, заснування Інтернет-музею «Комунізм» та багато інших зусиль допоможуть людям на Заході пам’ятати також і про злочини комуністичного режиму.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG