Спеціальні потреби

Війна в Афганістані  -  другий В’єтнам для США?

У восьму річницю війни а Афганістані, президент США Барак Обама провів переговори з радниками з питань національної безпеки щодо визначення подальшої стратегії боротьби з Талібаном. Згідно з останнім опитуванням, війну в Афганістані підтримує лише 40% американців.

Тим часом аналітики все частіше порівнюють спробу побороти Талібан із намаганнями США повалити комуністичний режим у В’єтнамі півстоліття тому. Аналізуючи втрати, яких зазнали США у В’єтнамській війні, аналітики закликають американських високопосадовців задуматись, чи не наступають США на ті ж самі граблі.

До кінця цього року американський контингент в Афганістані становитиме 68 тисяч. Сьогоднішню місію США в цій країні, каже експерт Центру стратегічних і міжнародних досліджень Ентоні Кордесман, дедалі частіше порівнюють із вторгненням Америки у В’єтнам 50 років тому:

«Ситуація в Афганістані подібна не лише до ситуації в Іраку, але й у В’єтнамі. Сьогодні ми ведемо війну, яку ми програли через дуже подібні причини півстоліття тому».

Сили США та НАТО ведуть війну проти талібів в Афганістані за стратегією, подібною до тієї, яку було використано у боротьбі проти бойовиків в’єтнамського Національного фронту визволення у 60-их роках. І хоч уніформа і бойове обладнання помітно еволюціонували, тактика виявлення ворога, який розчиняється у місцевому населенні, залишається тією ж.

Ветеран В’єтнамської війни і радник колишнього держсекретаря США Коліна Павелла Лері Вілкерсон каже, що однією із найбільших паралелей у цих двох військових конфліктах є корумпованість місцевих урядів:

«У Кабулі відбувається те ж саме, що й у Сайгоні. Я бачу нечеcного лідера, віце-президентом якого є один із найбільш корумпованих людей в країні. Я бачу лідера, який намагався набрати найбільшу кількість голосів на нещодавніх виборах шляхом обману. Я бачу реальні проблеми».

Іншою подібною проблемою є переміщення бойовиків Талібану на пакистанську територію, де американські війська не мають права їх переслідувати. Спроби Пакистану самим очистити територію від талібів не мають успіху. У 60-их в’єтнамські бойовики переховувались і черпали ресурси в Камбоджі і Лаосі.

Аналітик Інституту Брукінґса Майкл О’Ганлон зазначає, що скептицизм щодо перемоги в Афганістані зростає не лише у суспільстві, але й серед самих демократів:

«Я знаю, що підтримка цієї війни американським народом зменшується. Люди дедалі частіше запитують, чи слід нам бути в Афганістані, чи це перетворюється в другий В’єтнам».

У В’єтнамській війні загинуло понад 58 тисяч солдатів США. У війні в Афганістані поки що одна тисяча. Це наразі, мабуть, єдина найбільша позитивна відмінність.

А тим часом президент Обама не поспішає задовольняти запит генерала Маккристала – надіслати в Афганістан додаткових 40 тисяч солдатів. Перш, ніж збільшувати військовий контингент у цій країні, він закликає законодавців і Раду національної безпеки розробити чітку стратегію ведення війни в цій країні.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG