Спеціальні потреби

Верховна Рада підвищить соціальні стандарти українцівТе, чого так довго добивалася опозиційна Партія регіонів, з літа блокуючи роботу парламенту, здійснилось. Верховна Рада проголосувала за підвищення соціальних стандартів – прожиткового мінімуму та мінімальної зарплатні. У вівторок народні обранці прийняли у першому читанні проект закону «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати у 2009-2010 роках».

Законопроект, внесений депутатом від Блоку Литвина Олегом Зарубінським, набрав 259 голосів при 226 необхідних. Рішення дружно підтримали усі парламентські фракції, крім БЮТу, – у повному складі регіонали, комуністи і литвинівці, а також половина фракції НУ-НС.

Відповідно до законопроекту, прожитковий мінімум і мінімальна зарплатня в Україні зростатимуть поетапно починаючи з 1 листопада цього року, і зрештою за рік, до 1 грудня наступного року виростуть приблизно на 250 гривень (тобто на 30 доларів). Так, мінімальну оплату праці, яка зараз становить 669 гривень, пропонують довести до 922 гривень; прожитковий мінімум, який зараз дорівнює 625 гривень – до 875 гривень на місяць.

Провести результативне голосування за нові зарплати і мінімуми Верховній Раді вдалося лише після того, як парламентарі «розв’язали собі руки». Зранку у вівторок Рада скасувала власне рішення, згідно з яким за всі соціальні законопроекти належало голосувати підняттям рук. Саме ця норма, що вимагала особистої присутності депутатів на робочому місці, раніше перешкоджала зібрати необхідну кількість голосів за закон про соцстандарти; і саме на її скасуванні наполягала Партія регіонів, висуваючи як головну умову розблокування парламенту.

Після того як законотворці відправили згадану норму на смітник і від голосування руками повернулися до звичного способу волевиявлення – кнопками – справа пішла як по маслу, і на табло висвітилась уже згадана цифра в 259 голосів.

Підтримавши у першому читанні закон про нові соціальні стандарти, парламентарі проголосували також за те, щоб підготувати його до другого читання за скороченою процедурою – не за 14, а за 7 днів.

Прийняття закону в цілому очікується вже на наступному пленарному тижні. Про це заявив, коментуючи сьогоднішнє рішення Верховної Ради, перший заступник спікера, депутат-регіонал Олександр Лавринович. «Сподіваюсь, що наступного пленарного тижня законопроект буде ухвалений», – сказав Лавринович в ефірі телеканалу «Рада».

А поки у Партії регіонів святкують перемогу, у Блоці Юлії Тимошенко діляться похмурими прогнозами. Закон про підвищені соцстандарти здатен зруйнувати фінансову систему України. Про це заявив, коментуючи події у Раді, перший віце-прем’єр Олександр Турчинов. Як він сказав журналістам, витрати на нові соцстандарти не забезпечені коштами, а тому їх доведеться покривати, ввімкнувши друкарський станок. «Це може остаточно знищити гривню та розбалансувати фінанси», – вважає віце-прем’єр.

«Права рука» Тимошенко висловив також думку, що сьогоднішнє голосування свідчить про посилення протидії урядові з боку опозиція і президента. «Це не просто робота проти уряду, це фактично війна проти власної країни, яку почали зі зриву приватизації Одеського припортового заводу, а зараз хочуть продовжити шляхом руйнування фінансової системи», – наголосив Турчинов.

У Блоці Юлії Тимошенко заявили, крім того, що не голосуватимуть за законопроект у другому читанні, якщо його показники не будуть погоджені з проектом Держбюджету-2010. Як попередили у БЮТ, якщо згаданий закон все-таки приймуть у цілому, доведеться відкликати урядовий проект держбюджету, і бюджетний процес в Україні буде зірваний.
XS
SM
MD
LG