Спеціальні потреби

Обама пропонує нову систему ПРО в Європі


Уряд США наразі відмовився від встановлення планованої раніше системи протиповітряної оборони у Східній Європі. Будівництво радарної бази в Чехії та системи ракетного перехоплення у Польщі лобіював попередній уряд Джорджа Буша. За планом, вона мала захистити союзників США від можливої ядерної атаки з боку таких країн як Іран чи Північна Корея.

Втім Росія виступала категорично проти розгорнення елементів американської системи ПРО в Європі, вважаючи її загрозою для своєї безпеки. Барак Обама відмовився від планів попередньої адмінстрації, які так дратували Росію, і пропонує встановити нову систему протиракетної оборони, яка, на його думку, буде більш ефективною в оборонному плані і менш контроверсійною.

Система ПРО, яку пропонував Джордж Буш, була червоною ганчіркою для Кремля. Польща і Чехія, колишні країни Варшавського договору, після її реалізації мали стати частиною системи безпеки НАТО і повинні були розмістити на своїх територіях найновіші американські ракетні технології.

Втім США увесь цей час наполягали, що радар і перехоплювачі в Чехії та Польщі ні в якому разі не становили загрози для Росії. Їх метою, як твердив Вашингтон, було відбити потенційний ракетний напад з боку Ірану.

У четвер, Барак Обама заявив, що Вашингтон відмовиться від попереднього плану протиракетної оборони. Але натомість він пропонує нову систему захисту.

«Наша нова система протиракетної оборони забезпечуватиме кращий, розумніший і швидший захист для американських сил і їх союзників. Вона більш комплесна ніж попередня програма. Її спорудження реальне і ефективне фінансово. І вона виконує нашу головну мету – захищає США від ракет далекого радіусу дії, як також захищає всіх наших партнерів по НАТО.

Американський президент наголосив, що провів консультації в цій справі з урядами Чехії та Польщі.

«Я говорив з прем’єр-міністрами і Польщі і Чехії щодо цього рішення і запевнив їх у глибоких і тісних зв`язках між нами. Разом ми будемо працювати, щоби посилити нашу спільну безпеку. Ми підтвердили дотримання пункту 5, угоди НАТО про колективну безпеку, про те, що напад на одного – це напад на всіх».

Деталі нової системи ПРО, яку США збираються розгорнути в Європі детальніше пояснив міністр оборони Роберт Ґейтс.

«Зараз в нас з`явилася можливість встановити нові радари і перехоплювачі в Північній і Південній Європі, які можуть дати кращу безпеку від найближчої загрози з боку Ірану чи інших країн. На початковому етапі ми розмістимо радари і нові перехоплювачі на кораблях, що дасть нам можливість при потребі переводити їх з одного регіону в інший. Під час другого етапу - в 2015 році - ми почнемо встановлювати вдосконалені перехоплювачі на землі. Консультації з нашими партнерами, починаючи з Польщі і Чехії вже почалися».

Ґейтс також наголосив, що Сполучені Штати змінили свій план не під тиском Росії, а виходячи з перегляду стану теперішніх загроз і враховуючи технічні вдосконалення, які сталися за кілька останніх років.

«Я переконаний, що ця нова системи дає кращий захист від ракетної загрози для наших сил в Європі і наших європейських партнерів і для території США ніж програма, яку я рекомендував майже три роки тому. Вона краще пристосована до загроз, які зараз виникають, і базована на нових технологіях, які ми отримали на сьогоднішній день.


Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG