Спеціальні потреби

Політична агонія в Україні очима західних аналітиків


Нинішня ситуація в Україні - політичні чвари і невідрадний стан економіки - повний контраст тому, чим жили українці у пропам’ятні дні «Помаранчевої революції», пройняті великими надіями щодо майбутнього країни. Західні експерти аналізують впливи цієї спадщини та ситуацію в українській політиці нині з перспектив часу і наближення президентських виборів у січні.

Незважаючи на всі негаразди, які нині спостерігаються в Україні, західні експерти сходяться на одному -- «Помаранчева революція» започаткувала невідворотній процес змін. На думку Оксани Антоненко з базованого в Лондоні Міжнародного інституту стратегічних наук, ці зміни створили новий політичний і суспільний лад.

«Тепер Україна є плюралістичним суспільством, про що свідчить різноманітність поглядів поміж політичної еліти, розмаїття ідей та ідеологій, за або проти яких нині голосують українці на виборах. І я вважаю, що ніхто не повинен применшувати значення цих досягнень, беручи під увагу, що у всьому пострадянському просторі – крім країн Прибалтики - подібного плюралізму попросту не існує. Навіть у Грузії його сьогодні ще немає. Його немає в Росії. Я вважаю, що під цим оглядом, Україна – виняткове явище».

Втім, Оксана Антоненко, як й інші експерти, як наприклад американський політолог Роберт Леґволд із Колумбійського університету - вважають, що плюралізм також приніс зі собою конкуренцію, а то і запеклу боротьбу, в яку ступили колишні помаранчеві союзники президент Віктор Ющенко і теперішнім прем’єр-міністром Юлією Тимошенко. На думку Леґволда, ця боротьба в поєднанні з недієздатним парламентом поставив Україну у безвихідь.

«Це створило не лише тупикову ситуація, політичний застій і відсутність будь-якого прогресу у відносинах між виконавчою гілкою і парламентом, але й своєрідну отруйливу, жалюгідну політичну конкуренцію поміж лідерами. Це в цілому відштовхує громадськість, яка здебільшого дуже невдоволена усіма головними політичними гравцями в Україні. І це тягне за собою великі проблеми для уряду, який - навіть якби йому вдалось щось зробити - нездатний заручитись підтримкою громадськості».

Аналітики кажуть, що «ближній бій» між політиками у поєднанні зі звинуваченнями адміністрації президента Ющенка у корупції ще більше розчарував українців.

При цьому Роберт Леґволд вказує на ще один мінус для Віктора Ющенка – невідрадну економічну ситуацію в Україні:

«Вона гірша, ніж в Росії, де очікується негативний ріст поміж 6 і 7,5% цього року, з рівнем інфляції до 13-ти, або й більше відсотків. В Україні ці показники значно гірші. Україна в гіршому стані ніж Росія, фактично, по всіх показниках: безробіттю, інфляції, негативному росту, з тим що повільний або негативний ріст прогнозується і на найближче майбутнє.

Дейвид Марплс із Альбертського університету в Канаді каже, що з огляду на всі ці проблеми рейтинг президента Ющенка впав до найнижчого за всі часи рівня. Марплса дивує, що попри все, діючий президент знову балотуватиметься.

«Його популярність мабуть найнижча з поміж усіх політиків Європи - десь в межах 2% . І виглядає, що він байдужий до наявних проблем. Він не береться за їх вирішення. Я досить недавно прочитав одну з його промов, в якій він підсумував роки свого перебування при владі для того, щоб виправдати своє рішення балотуватися наново. І він твердив, що в нього гарні надбання і що він може гордитися ними. А мене направду дивує, чим тут можна гордитися!? Адже в майже кожній конкретній ділянці, як виглядає, - провал. А що найважливіше, громадськість сприймає це як провал».

Експерти аж ніяк не очікують, що політичні чвари й тупикова ситуація поміж президентом, прем`єр-міністром і парламентом якимсь чудом врегулюються до президентських виборів у січні. Деякі аналітики навіть сумніваються, що самі вибори здатні щось змінити.

XS
SM
MD
LG