Спеціальні потреби

Ющенко затвердив підготовку України до вступу в НАТО


Президент України Віктор Ющенко затвердив Річну національну програму на 2009-ий рік з підготовки України до набуття членства в НАТО. Про це йдеться в указі, підписаному главою держави у п’ятницю 7 серпня.

Як мовиться в указі, програма затверджена, щоб реалізувати новий етап співпраці між Україною та Альянсом відповідно до рішень, прийнятих комісією Україна-НАТО у квітні 2008-го року в Бухаресті та в грудні 2008-го у Брюсселі.

Президент доручив Кабінету Міністрів упродовж місяця розробити й затвердити план заходів з виконання цієї програми, а до 1 грудня подати проект національної програми на наступний, 2010-ий рік.

При цьому Ющенко визнав таким, що втратив чинність, свій указ від 2 березня «Про цільовий план Україна-НАТО на 2009-ий рік у рамках Плану дій Україна-НАТО».

Коментуючи перехід від цільового плану до національної програми, у Міністерстві закордонних справ називають це кроком до надання Україні Плану дій щодо членства в Альянсі (ПДЧ).

В українському зовнішньополітичному відомстві впевнені також: виконання Річної національної програми підвищить обороноздатність та добробут країни.

«Річна національна програма на 2009-ий рік фокусує увагу на пріоритетних завданнях, виконання яких буде спрямовано на досягнення як критеріїв членства, так і стандартів Альянсу. А це, своєю чергою, сприятиме не тільки просуванню України на шляху євроатлантичної інтеграції, але й підвищенню рівня обороноздатності та добробуту нашої країни», – повідомила у п’ятницю прес-служба МЗС.

Стримано-позитивно оцінюють нову програму й експерти. «На півкроку вперед», – так характеризує новацію професор Київського національного університету Григорій Перепелиця. Як сказав політолог «Голосу Америки», порівняно з цільовим планом, річна національна програма означає певний прогрес на шляху до НАТО:

«Порівняно з цільовим планом, це все-таки півкроку вперед. Тому що це такий проміжний документ, «ноу-хау», придумане спеціально для України. Адже на Бухарестському саміті Україна не отримала, як очікувала, Плану дій щодо членства в НАТО. Тоді країни Альянсу не захотіли надати Україні ПДЧ, виходячи з протестів Росії, як також браку консенсусу еліт в самій Україні.

Так чи інакше – Україна не отримала Плану дій щодо членства в НАТО. І тому було прийнято рішення замінити цей план річною національною програмою. За змістом вони, власне, нічим не відрізняються. Різниця тільки формально-правова: нацпрограма не дає права подавати заявку на членство. Навіть якщо Україну виконає всі заходи програми, вона все одно не матиме підстав подаватися на членство. Адже в Альянсі наразі існує єдиний механізм набуття членства: це отримання Плану дій щодо членства в НАТО і його успішне виконання.

І все-таки – повторюю – це певний прогрес. Річна національна програма дуже наближена до Плану дій щодо членства. І її можна розцінювати як свого роду «тренувальне завдання» перед складанням головного іспиту.

А відтак ця нова національна програма є підтвердженням того, що Україна – хоч і повільно – але все-таки рухається в бік НАТО», – сказав Григорій Перепелиця.

Нагадаємо: новий Генеральний секретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен днями заявив, що Україна та Грузія до вступу в Альянс поки що не готові.

XS
SM
MD
LG