Спеціальні потреби

Патріарх Московський претендує на Київський престол?


Патріарх Московський і всієї Русі Кирил поїхав з України, але невдовзі пообіцяв повернутися. Наступний візит може відбутись уже 2010 року. Про таке бажання, висловлене російським першоієрархом, повідомили в управлінні справами УПЦ МП.

Більше того: предстоятель Російської православної церкви не проти взяти друге, українське громадянство. Про це патріарх заявив 5 серпня у Москві, ділячись враженнями від своєї поїздки в Україну. Як він розповів, один з українських священиків запропонував йому півроку жити в Москві, а півроку в Києві.

«Ну, і я сказав, що якщо українська влада готова мені надати українське громадянство – ясна річ, при збереженні російського громадянства – то я був би дуже щасливий таке громадянство прийняти», -- сказав Кирил.

Коли ж його повідомили, що Конституція України забороняє подвійне громадянство, очільник РПЦ зауважив: «А може, для патріарха можна зробити виняток?»

У Києві слова патріарха Кирила викликали гостру реакцію. Московський патріархат розпочав реалізацію сценарію на повне поглинання українського православ`я. Таке переконання висловив, коментуючи результати візиту Московського патріарха в Україну, заступник голови Верховної Ради Микола Томенко.

«Під час візиту була апробована концепція нової ідеологічної доктрини Росії, яка визначила за ідеальний варіант повне підпорядкування українського православ`я Російській православній церкві», -- цитує слова Томенка прес-служба Верховної ради.

Віце-спікер переконаний: заява Кирила про готовність отримати українське громадянство не випадкова. На його думку, це свідчить про існування сценарію, за яким патріарх Московський і всієї Русі може стати одночасно і патріархом Київським та всієї України. Депутат не виключає, що при цьому може відбутися ліквідація посади предстоятеля Української православної церкви та об`єднання цих двох посад.

«Але такий сценарій не буде підтриманий ні українським суспільством, ні українською державою, ні самими прихожанами УПЦ МП», -- наголосив Томенко.

Водночас у самій Українській православній церкві Московського патріархату запевняють: говорячи про подвійне громадянство, патріарх Кирило просто пожартував. Про це заявив у четвер на прес-конференції в Києві керуючий справами УПЦ МП архієпископ Митрофан. Як він зауважив, пропозиція патріархові – півроку жити в Москві, півроку в Києві – була зроблена напівжартома, ось і відповідь була жартом.

Як додав архієпископ Митрофан, «Патріарх чудово розуміє, що ніяких винятків бути не може, оскільки для цього потрібно внести відповідні зміни в законодавство».

Зроблені жартома чи всерйоз, заяви Московського патріарха в Україні – про те, що в Україні вже існує єдина православна помісна церква (тобто російська); про «єдиний народ», яким буцімто є росіяни, українці і білоруси; про те, що незалежна церква Україні не потрібна, а ідея автокефалії «шкідлива» -- збурили неоднозначну реакцію.

Коментуючи результати візиту, більшість експертів зазначають: пастирським він був лише за назвою, і від політичних заяв в Україні лідерові російського православ`я утриматися не вдалось.

Оглядачі також одностайні у думці: дехто з українських політиків експлуатував цей візит для особистого передвиборчого піару. Особливо відзначився лідер Партії регіонів. Віктор Янукович – вважають політологи – просто втратив почуття міри, намагаючись всюди з`являтися поряд з московським візитером.

А як позитив, один з експертів відзначив: Україна нарешті побачила обличчя православної російської церкви.

«Ми побачили, що сучасний найвищий священик Російської православної церкви – це типовий споживач сучасної культури і сучасної цивілізації. Він добре одягнений, має добрий годинник і їздить на мотоциклі", - сказав на прес-конференції за підсумками візиту заступник директора Агентства моделювання ситуація Олексій Голобуцький.

Нагадаємо: десятиденний пастирський візит патріарха Московського і всієї Русі Кирила в Україну закінчився 5 серпня.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG