Спеціальні потреби

Заяви Московського патріарха у Києві збурили протести


Чи існує в Україні єдина помісна церква? Для українців, поділених між трьома різними православними церквами – УПЦ-МП, УПЦ-КП та УАПЦ – відповідь очевидна.

А відтак заява протилежного змісту, зроблена у Києві високим духовним гостем, патріархом Московським і всієї Русі Кирилом, викликала обурення у багатьох. Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет назвав «неправдою» твердження патріарха Кирила про те, що в Україні вже існує єдина помісна православна церква:

«Якщо кажуть, що в Україні є помісна церква, то це неправда», -- сказав Філарет у вівторок у Києві. Як він додав, «Говорячи про єдину помісну церкву в Україні, Кирил мав на увазі Російську православну церкву. Але нам в Україні треба мати свою», -- наголосив Київський патріарх, звертаючись до віруючих, які зібралися на Володимирській гірці на святкову літургію з нагоди Дня хрещення Руси-України.

Прагнення мати незалежну від Москви, єдину помісну українську православну церкву віруючі УПЦ-КП продемонстрували, пройшовши у вівторок хресною ходою центром Києва. Учасники багатотисячної ходи, очоленої патріархом Філаретом, несли церковні хоругви та плакати з написами «Незалежній державі – незалежну церкву», «Геть московські руки від українських святинь», а також «Філарет – наш патріарх», «Кирил для України – іноземець».

Нагадаємо: заяву, що викликала протести, патріарх Московський і всієї Русі Кирил виголосив у перший же день свого пастирського візиту в Україну.
Після зустрічі у понеділок з президентом України Віктором Ющенком, який поскаржився главі РПЦ на роз`єднаність українського православ`я та повідомив про «найбільше прагнення українського народу – жити в єдиній помісній первоапостольській церкві», -- Кирил заявив: така церква в Україні вже є.

«Ця церква, пане президент, існує. Є помісна церква в Україні, якби її не було – не було б сьогодні України», -- наголосив Московський патріарх.

Як він пояснив, усі православні українці підпорядковані йому – главі Російської православної церкви:

«Тут нема ніякого імперіалізму, ніякого панування одних над іншими, -- запевнив московський гість. – Патріарх це батько для всіх незалежно від того, якого кольору паспорт у кишені, в якій державі ми живемо».

У понеділок лідер російської церкви зробив також низку інших промовистих заяв. Він, зокрема, озвучив претензії Москви на духовну спадщину Києва:

«Коли хочете, Київ – це наш спільний Єрусалим», -- наголосив патріарх московський у понеділок, під час молебню біля пам`ятника хрестителю Володимиру.

У вівторок предстоятель Російської православної церкви розвинув свою думку. Правлячи літургію у Києво-Печерській лаврі, він помітив у православних українців «невичерпне бажання» й далі зберігати єдність з Московським патріархатом.

«Бажання до братерської єдності не вичерпалося в православному українському народі, і сьогодні я зміг у цьому наочно переконатися, поглянувши на усіх вас», -- заявив патріарх Кирил.

Думку московського зверхника цілковито поділяє дехто з українських політиків. Лідер Партії регіонів, фаворит майбутніх президентських виборів в Україні Віктор Янукович, який зустрічав патріарха Кирила ще біля трапу літака і досі не пропустив жодного богослужіння, уже спрогнозував: «Цей знаковий візит об`єднає український народ та православ`я».

Втім, як уже стало зрозуміло, «об`єднання» патріарх московський визнає лише під власним омофором. З тими ж православними, які плекають інші сподівання, не бажає спілкуватись.

Так, першого ж дня свого візиту патріарх Кирил заявив, що не планує зустрічатися з представниками Української православної церкви Київського патріархату, -- чим розвіяв останні ілюзії щодо можливості налагодити діалог.

Нагадаємо: 10-денний пастирський візит патріарха Московського і всієї Русі Кирила в Україну розпочався у понеділок 27 липня і завершиться 5 серпня. Після Києва шлях предстоятеля Російської православної церкви проляже на Південь, Схід і Захід країни. Патріарх планує відвідати усі три лаври – окрім Києво-Печерської, Почаївську Лавру у Тернопільській області та Святогорську Лавру на Донеччині.

Нагадаємо також: патріарх уперше відвідує Україну як новообраний глава Російської православної церкви. Це його другий зарубіжний візит після зустрічі в Константинополі з Вселенським патріархом Варфоломієм.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG