Спеціальні потреби

Слухання в Конгресі США в справі втримання вільного потоку інформації


Американські законодавці заявили директорам двох, фінансованих урядом США інформаційних станцій, що вони мають важливу роль у поширенні так званої «м’якої сили» серед іноземної аудиторії. У четвер директори Голосу Америки і Радіо Вільна Європа – Радіо Свобода давали свідчення на Капітолійському пагорбі на тему заходів для втримання вільної передачі інформації за посередництвом радіо, телебачення та Інтернету в умовах, коли деякі іноземні уряди накладають обмеження на вільні ЗМІ.

Американські законодавці були особливо занепокоєні з приводу перешкод, що ставлять вільному потоку інформації в таких місцях, як Китай, Іран і Росія. Саме тема ролі, яку відіграють фінансовані урядом США засоби масової інформації для подолання цих бар’єрів, була в центрі уваги слухання в підкомітеті з європейських справ.

Члени Конгресу осудили іранський уряд за накладення обмежень на Інтернет, і піддали критиці заходи китайського уряду з метою посилення урядового контролю над передачею інформації через Інтернет, а також тиск на радіо, телебачення і пресу в Росії.

Кажучи про роль технології у подіях, що сталися після президентських виборів в Ірані, голова підкомітету демократ Роберт Векслер сказав, що Голос Америки і Радіо Вільна Європа – Радіо Свобода відіграють вирішальну роль як «знаряддя розумної сили» в час, коли Сполучені Штати стоять перед лицем викликів у закордонній політиці, антиамериканізму і спроб іноземних урядів придушити засоби масової інформації. Він сказав:

«Ці слухання відбуваються у надзвичайно важливий час, коли найбільш репресивні у світі режими у таких місцях, як Іран, придушують, обмежують і утискують свободу ЗМІ і вислову. Радіо Вільна Європа – Радіо Свобода та Голос Америки надзвичайно важливі знаряддя розумної сили, які знаходяться на фронтовій лінії міжнародного мовлення, постачаючи вільну інформацію в глобальному масштабі, багатьма мовами і в різних форматах, виконуючи роль сурогатів ЗМІ там, де немає свободи преси».

Директор Голосу Америки Денфорт Остин заявив, що телевізійні програми станції мають значну аудиторію в Ірані та що станція уважно перевіряє інформацію, яка надходить з тієї країни.

Остин сказав, що в Росії більший урядовий контроль змусив місцеві партнерські радіо- і телевізійні станції припинити співпрацю з Голосом Америки, який опісля змінив стратегію щодо передач:

«В Росії ми тепер використовуємо різноманітні методи, основані на Інтернеті, передаючи інформацію до країни, де швидко збільшується використання міжнародної мережі. В дуже критичному моменті американсько-російських відносин ця стратегія дозволяє аудиторії краще розуміти американську політику, культуру й погляди американців про Росію. Це також відкрито стимулює дискусії між людьми шляхом використання Web 2.0».

Критики кажуть, що рішення позапартійної Ради директорів з питань радіомовлення, яка наглядає над американськими передачами за кордон, про припинення російськомовних радіо- і телевізійних передач і зосередження уваги на Інтернеті завдало шкоди зусиллям втримати передачу новин до тієї країни.

Як директор Голосу Америки, так і голова Радіо Вільна Європа – Радіо Свобода Джефрі Ґедмін підкреслювали, що жодна з цих станцій не займається передачею пропаганди, але що вони ознайомлюють з основними американськими ідеалами. Ґедмін сказав:

«Те, що ми робимо, підтримує американські інтереси, це підтримує обізнані американські інтереси, і я вважаю, якщо ви вірите в розвиток демократії, або – дозвольте мені сказати іншими словами – якщо ви вірите в боротьбу з такими явищами, як націоналізм і екстремізм, якщо ви вірите в боротьбу з такими явищами як антисемітизм і антиамериканізм, якщо ви американський політик, ви мусите бути корисним у цілому спектрі політичних можливостей і засобів, але я не думаю, що ви матимете будь-яку притягальну силу якщо ви не вірите, не підтримуєте і не сприятимете вільному потоку інформації та ідей, дискусіям, дебатам і відмінним думкам, не зважаючи на країну, час і місце».

Директор Голосу Америки Остин підкреслив відданість станції справі передачі інформації, яка послідовно надійна, авторитетна, точна, об’єктивна і всеохопна, яка, за його словами, дозволяє пробитись крізь галас настирливої пропаганди і туман неточної інформації та дезинформації».

Говорячи як про Голос Америки, так і Радіо Вільна Європа – Радіо Свобода, як «ринкові механізми комунікації», законодавець зі штату Джорджія Дейвід Скотт заявив, що обидві станції мусять відігравати роль у відновленні підірваного іміджу Америки за кордоном:

«Ми дотримуємося і мусимо дотримуватись наших ідеалів, а також розуміти, що нам слід відновити нашу репутацію по всьому світі, якій завдано шкоди. Надзвичайно важлива роль у цьому Голосу Америки і Радіо Вільна Європа – Радіо Свобода».

Республіканський законодавець Ед Ройс заявив, що фінансовані американським урядом станції, зокрема Голос Америки, який включає також Радіо Діва, мусять відігравати більшу роль у відповідь на інформаційний виклик з боку екстремістських радіостанцій у Пакистані та Афганістані:

«Говориться, що інформація – це контроль на полі бою. В Афганістані це стане ще більшою реальністю з уваги на рівень впливу, який там мають країни Перської затоки, якщо йдеться про ресурси, що вони постачають радикальному ісламу в районі. На щастя, 70 % афганців нині слухають (фінансовану США) станцію Радіо Вільний Афганістан, але по всьому регіоні люди і далі слухають ісламістське радіо. Це війна ідей, і ви, панове, мусите бути частиною розв’язки цієї проблеми».

Під час слухань законодавець Векслер заявив, що президент Барак Обама зробив міжнародне мовлення пріоритетом американської закордонної політики, кажучи, що це необхідність, щоб Конгрес дав фінансованим американським урядом станціям кошти для втримання вільного потоку інформації.

На міжнародне радіомовлення і телевізійні програми Голосу Америки, Радіо Вільна Європа – Радіо Свобода та іншу діяльність, що відбувається під наглядом Ради директорів з мовлення, на фінансовий 2010 рік Конгрес запропонував бюджет на суму 746 мільйонів доларів.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG