Спеціальні потреби

Роздуми ‘батька Інтернету’ про його ‘дітище’


Вінтона Ґрея Серфа часто називають «батьком Інтернету». Він недолюблює це, кажучи, що інші люди також заслуговують на це звання. Все ж Серфа, який зараз працює на компанію Google, вважають одним з головних проектантів основної структури мережі.

Серф може не любити, коли його називають батьком Інтернету, але це ще не означає, що він не гордий, що, як молода людина, допоміг у започаткуванні всесвітньої мережі. «Наше дітище стало набагато більшим, ніж воно було тоді, коли ми його народили», – не без підстав стверджує він.

«Якщо подивитися на статистичні дані за 1997 рік, тобто всього 12 років тому, тоді було приблизно 50 мільйонів користувачів Інтернету. Тепер їх понад 1 мільярд 700 мільйонів. Ним користуються в таких масштабах, які ніхто не передбачав, коли ми його проектували. Отже темп запроваджування нововведень надзвичайно швидкий. І в той час, як збільшується кількість користувачів, темп нововведень також зростає. Отже мережа Інтернету змінюється дослівно з дня на день».

Разом із своїм товаришем по роботі Робертом Каном Серфа було нагороджено Президентською Медаллю Свободи і Національною медаллю технології. Нині як головний пропагатор Інтернету в компанії Google він каже, що його завданням є подбати про дальше розширення світової павутини.

«Це в основному означає, що частиною моєї праці є допомогти, щоб Інтернет поширився у ті місця, де його дотепер не було. Лише 25 відсотків населення світу насправді мають доступ до Інтернету. Отже решта – 75 відсотків – ще потребує допомоги, і моїм завданням є пропагувати необхідність капіталовкладень у поширення Інтернету у кожному можливому вимірі».

В інтерв’ю Голосу Америки під час нещодавньої конференції у Вашингтоні на тему розвитку індустрії Серф говорив про так звану «цифрову прірву», яка ділить світ на імущих і неімущих доступу до Інтернету.

«Якщо ви неспроможні придбати техніку або якщо ви неспроможні заплатити за доступ до послуг, тоді ви позбавлені цього привілею, – каже він. «Отже проблема в тому, як цьому зарадити».

«На щастя, технологія розвивається на нашу користь, каже Серф. «Вартість комп’ютерної техніки, необхідної для користування Інтернетом, зменшується. Дедалі більше засобів мобільної техніки, як наприклад портативні комп’ютери і смартфони, спроможні забезпечити людей майже будь-де виходом в Інтернет. Крім подешевшання техніки, конкуренція та послаблення регуляційних обмежень також зробили Інтернет більш доступним».

Іншим чинником, який допомагає звужувати «цифрову прірву» Серф називає поширення Інтернет-кафе, які ефективно розподіляють вартість техніки та доступу до Інтернету на доволі великі групи його користувачів.

Однак Серф гадає, що найрадикальніші зміни принесуть мобільні пристрої, тому що вони найшвидшими темпами поширюються по всьому світі. Їх, за підрахунками, вже є приблизно чотири мільярди. Не всі вони пропонують доступ до Інтернету, можливо лише приблизно 20 відсотків із них. Але це, як підкреслює Серф, вже понад 800 мільйонів людей, що користуються мережею.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG