Спеціальні потреби

Обама наголосив на правах суверенності України і Грузії

Принцип суверенності повинен шануватися по відношенню до всіх країн – і це включає Грузію і Україну, - заявив президент США Барак Обами, виступаючи у Новій економічній школі у Москві в рамках свого першого державного візиту до Росії.

Звертаючись до студентів Нової економічної школи та запрошених гостей, серед яких був також останній лідер СРСР Михайло Горбачов, Обама, говорячи про виклики і нові можливості у відносинах між США та Росії окремо наголосив на принципі державного суверенітету, який, як сказав він, повинен бути наріжним каменем міжнародного ладу.

«Так як усі держави мають право обирати собі лідерів, вони мають право мати безпечні кордони та вести свою зовнішню політику. Це стосується як Росії, так і Сполучених Штатів. Будь-якa влада, яка не поважатиме цих прав, створить анархію. Тому ми повинні застосовувати це право до усіх країн – і це включає такі держави як Грузію і Україну. Америка ніколи не нав`язує якусь систему безпеки іншій країнi. Для того, щоби будь-яка країна приєдналася до такої організації як, наприклад, НАТО – більшість її населення повинна підтримати такий крок; вони повинні провести реформи; вони повинні зробити свій внесок в місію Альянсу. І я хочу чітко сказати: Союз НАТО повинен прагнути співпраці з Росією, а не конфронтації», - заявив, серед іншого, Барак Обама у своєму виступі.

Президент Обама також сказав присутнім, що за останні 20 років багато змінилося. Він приділив багато уваги тому, як Сполучені Штати бачать майбутні відносини зі своїм супротивником з доби холодної війни:

«На початок, дозвольте мені ясно сказати: Америка хоче, щоб Росія була сильною, мирною і процвітаючою. Це переконання глибоко закорінене у нашій пошані до російського народу і в спільній історії між нашими країнами, яка сягає поза конкуренцію».

Барак Обама сказав, що переконання про те, що Америка і Росія можуть існувати лише як супротивники, які змагаються за сфери впливів – помилкове:

«Саме тому я запропонував «перезавантаження» відносин між Сполученими Штатами і Росією. Це мусить бути більше, ніж новий початок між Кремлем і Білим домом, хоча це i важливе; і я мав надзвичайно плідні розмови як з президентом, так і прем’єр-міністром… Як американці, так і росіяни мають постійно докладати зусилля для визначення взаємних інтересів і для розширення діалогу та співробітництва, які прокладуть шлях до поступу».

Перед виступом в Новій економічній школі Барак Обама також зустрівся з російським прем`єром Володимиром Путіним. Цієї зустрічі не вимагав протокол, але як висловилися аналітики – її вимагав здоровий глузд. Про зміст зустрічі Обама говорив доволі стримано.

«Ми не обов‘язково можемо погоджуватися щодо всіх питань, але я вважаю, що ми можемо говорити у тоні взаємної поваги і консультуватись між собою. І це буде на благо і американському і російському народам».

В ході другого дня свого візиту до Москви американський лідер також мав зустрічі з представниками політичної опозиції та ділових кіл.
Інше за темою

XS
SM
MD
LG