Спеціальні потреби

Україна просить у ЄС кредит на закупівлю газу


Прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко сьогодні попросила ЄС надати кредит на закупівлю російського газу. З таким проханням до Євросоюзу вона звернулася в Люксембурзі під час засідання Ради Україна-ЄС з питань співробітництва. За словами прем'єрки, паливо необхідно закачати у весняно-літній період, коли обсяги споживання є незначними. Натомість споживачі розрахуються за газ лише взимку, коли попит на паливо значно зростає.

Раніше дефіцит коштів покривався за рахунок кредитів комерційних банків. Однак нині через фінансову кризу, каже Тимошенко, українській компанії «Нафтогаз» не вдалося залучити необхідну суму. За деякими оцінками, на закупівлю газу потрібно від 4 до 5 мільярдів доларів. Керівник українського уряду закликала Євросоюз та Росію розділити відповідальність за надійність транзиту газу.

НАК «Нафтогаз» відправив сьогодні до Москви делегацію, мета якої ініціювати перегляд укладених у січні контрактів. У Києві хочуть знизити обсяги закупівлі газу в Росії через значне скорочення його споживання промисловістю. Діючі угоди передбачають значні штрафи за недобір законтрактованих обсягів газу. Російське керівництво поки що обіцяє не вдаватися до санкцій, однак в Україні побоюються, що в разі пред'явлення претензій, «Нафтогаз» можуть оголосити банкрутом.

У вівторок керівництво «Газпрому» повідомило, що Україна порівняно з минулим роком знизила закупівлю газу майже вдвічі. Українці не закачують паливо у підземні сховища, а значить взимку знову можуть виникнути проблеми із постачанням газу до країн ЄС. Цими днями у Києві і Москві побуває спецпосланець Сполучених Штатів з питань енергетики Ричард Морнінґстар. Його завдання – допомогти сторонам не допустити повторення газових криз.

Тим часом сьогодні в українській столиці постачальник попередив про зниження тиску газу в розподільчих мережах. Це означає, що в квартирах киян може зникнути гаряча вода. Обмеження постачання пояснюють значними боргами за вже спожите паливо. За деякими оцінками, компанія Київенерго не сплатила рахунків за газ на майже 600 мільйонів гривень. Експерти кажуть, що вцілому рівень розрахунків за паливо знизився до 60%. Борги споживачів можуть зрости ще більше з нового року, коли «Нафтогаз» пропонує підняти вартість газу до так званого «економічно обґрунтованого рівня». Це означає, що ціна палива для населення може зрости в декілька разів.

XS
SM
MD
LG