Спеціальні потреби

Іран готується до запуску першої ядерної станції


Перша атомна станція Ірану у Бушері, побудована за допомогою росіян, повинна розпочати повноцінну роботу вже цього року. Будівництво станції тривало 35 років. Коли проект розпочали у 1974-му році, тогочасний режим Шаха найняв німецьку компанію «Сіменс» побудувати два ядерні реактори. Однак, революція 79-го року загальмувала проект. Духовний лідер Ірану Аятола тоді оголосив ядерну енергію такою, що суперечить принципам ісламу. Під час війни з Іраком, Бушер був кілька разів об’єктом ворожих нападів. Після конфлікту, Тегеран спробував повернути «Сіменс» до роботи, однак німці не повернулися.

Роботи не поновлювались до 95-го року, коли Росія підписала контракт з Іраном вартістю у 800 мільйонів доларів. Реактор, який встановили у Бушері росіяни, за технічними даними відповідає західним аналогам, які мають однакову систему безпеки і дуже добру систему консервації. Реактор моделі BBER-1000 використовує воду для кількох ключових функцій. Цей реактор використовує воду як охолоджувач і як сповільнювач. Охолоджувати реактор необхідно, аби контролювати його температуру. А функцію сповільнювача вода виконує, аби сповільнити нейтрони, щоб ядерна реакція відбувалась лише у межах реактора.

Конструкція бушерського реактора повністю відрізняється від Чорнобильської атомноїелектростанції. Бушерський реактор вже накритий саркофагом. Станція спланована так, аби не допустити викиду радіації у разі аварії. Реактор оповито кількома прошарками захисту. Конструкція повинна витримати вибух з середини, чи удар із зовні.

Після подій 11 вересня уряд США провів експеримент метою якого було встановити чи витримає сучасна ядерна станція удар великого літака.

Було встановлено, що сучасний захист реактора може витримати зіткнення із заправленим великим пасажирським літаком чи винищувачем. Тести провели в урядовій лабораторії де встановили, що від удару було пробито лише шість сантиметрів бетонної стіни товщиною у метр.

Інша небезпека, особливо для таких країн як Іран, це землетруси. Однак, експерти запевняють, що Бушер росташований у сейсмічно безпечній зоні.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG