Спеціальні потреби

Українське «ГКЧП» не відбулося завдяки Ющенку?


На рішення Віктора Януковича відмовитись від виборів президента в парламенті вплинула позиція чинного глави держави. Таку думку висловив президент Віктор Ющенко на прес-конференції у вівторок.

На запитання журналістів про те, до яких аргументів вдався президент, аби переконати лідера Партії регіонів припинити коаліційні переговори з БЮТ, Ющенко не дав прямої відповіді.

Натомість він заявив, що у нього була 100-відсоткова гарантія, як заблокувати вибори президента в парламенті, і цю свою позицію він доніс до обох сторін.

«Я думаю, що ці аргументи кінець-кінцем вплинули», -- сказав Ющенко.

На уточнююче запитання – чи він пригрозив Януковичу, що може подати у відставку, і тоді президентські вибори однаково відбудуться – президент Ющенко знову повторив: «ключ від ситуації» повністю був у його руках:

«Я хочу вам просто одне сказати – у мене була не просто тверда відповідь, у мене була тверда позиція. І я знав, що ключ від ситуації в моїх руках. Бо, очевидно, певна частина тих людей, які ініціювали цей сценарій – і особливо я мав на увазі прем`єр-міністра – вони, очевидно, не мали думки, що на такі жертви можна йти. Я сказав: якщо мова йде про те, чи я можу забезпечить, щоб моя нація мала прямі президентські вибори, чи можу піти на «солодкий» інший варіант, я сказав – для мене «солодких» варіантів немає, я не можу їх прийняти і не прийму. Є один тільки сценарій. Майбутня українська влада – я маю на увазі вибори президента – повинні відбутися як вибори загальні, поза парламентом. Точка. І це повторив багато разів. Других варіантів просто не може буть. Те, що в мене в руках ключ від цієї розв`язки був – при певних обставинах, при певних сценаріях – але він був настільки переконливий, що я думаю, від того порозумнішали і ті, хто сподівався на трюк, і ті, хто щиро чи наївно йшов на «заманухи» прем`єр-міністра», -- заявив президент.

Говорячи про невдалу спробу союзу між ПР і БЮТ та внесення ними антидемократичних змін до Конституції, Віктор Ющенко порівняв ці події з провальним «серпневим путчем» 1991 року:

«Оці останні два тижні ми, по суті, пережили український варіант ГКЧП, коли за нашими спинами хотіли забрати найсвятіше, що належить нації – нашу суверенність, я глибоко переконаний – нашу соборність, ще більше переконаний – нашу незалежність», -- наголосив Ющенко. Він особливо підкреслив: заслуга у тому, що заколот не відбувся, належить журналістам. Саме вони оприлюднили, зробивши таємне явним, проект Конституції, залаштунково написаний коаліціянтами.

«Всьо пропало!», -- зацитував президент слова Юлії Тимошенко з відеоролика, який циркулює в Інтернеті.

Проте за його словами, тішитися рано, бо загрози для української демократії не минули. За словами Ющенка, «стабілізувати завтрашній день можна лише через законні, публічні зміни до Конституції». А тому глава держави заявив: він наполягає на розгляді в парламенті його власного варіанту змін і доповнень до Основного Закону та на широкому суспільному обговоренні цих змін.

Президент також наголосив: приймати конституційні зміни можна тільки до президентських виборів, коли ще невідомий переможець. Наміри лідерів ПР і БЮТ змінити Конституцію після виборів він назвав хитрістю:

«Це хитрість, яку треба зупинити. Зміни до Конституції після президентських виборів - це гра на власні інтереси», -- підкреслив Ющенко.

А тим часом у Блоці Тимошенко продовжують наполягати: вони й не думали обирати президента в парламенті та продовжувати термін повноважень нинішньої Ради. Лідер фракції БЮТ Іван Кириленко назвав такі конституційні ініціативи «екзотикою» та запевнив: «це не наш стиль». На підтвердження Кириленко пообіцяв: уже в середу-четвер БЮТ внесе до парламенту свій проект конституційних змін, де жодної подібної «екзотики» немає.

Від планів внести одіозні зміни в Конституцію відхрещується і сама лідерка блоку. На прес-конференції у вівторок Юлія Тимошенко заявила: ні про яку пролонгацію повноважень парламенту чи обмеження свободи слова у проекті конституційних змін не йшлося. За її словами, це не більше ніж «чутки і заяви, які гучно робилися».

Як стверджує Тимошенко, єдиного завершеного проекту конституційних змін не існувало взагалі:

«Не існувало жодного проекту, який був би офіційним, який міг видаватися і публічно обговорюватися», – сказала прем`єрка. А реакцію суспільства на конституційні ініціативи коаліціянтів назвала істерією:

«Мені дуже шкода, що до того, як офіційний проект змін до Конституції з усіма необхідними підписами був внесений до Верховної Ради, почалася така масова, масштабна істерія, яка знищила роботу, яка могла б принести перед президентськими виборами нормальну Конституцію», - заявила прем`єр-міністр.

«Незграбні виправдання». Так прокоментував заяви бютівців один із втаємничених у коаліційні переговори, голова Верховної Ради Володимир Литвин. Як він підтвердив, проект Конституції, оприлюднений ЗМІ, де йшлося, зокрема, про обрання президента в парламенті та пролонгацію повноважень Ради, був узгоджений Партією регіонів і БЮТ до останньої коми.

«Мені запропонували ознайомитися з документом, сказали так: ви можете з ним ознайомитись, але зміни жодної, навіть коми в цей документ внести не можна. Бо все узгоджено. І я це розумію. Бо я, познайомившись з цим документом, стверджую: технічно, з юридичної точки зору він виписаний бездоганно. Під ту мету, яку визначено, -- бездоганно», -- зауважив Литвин.

XS
SM
MD
LG