Спеціальні потреби

Супервулкан  Єллоустонського заповідника таїть загрозу

Один із найвідоміших американських заповідників, Єллоустонський національний парк у Скелястих горах, водночас є міжнародним біосферним заповідником із багатьма гейзерами та малопомітним супервулканом. Виверження цього вулкану втім може бути загрозливим.

Особливістю Єллоустонського національного парку є велика кількість гейзерів та інших геотермальних об’єктів. Тут також знаходиться і один із відомих супервулканів світу. Вони практично майже не помітні на поверхні Землі, але виверження такого супервулкану спроможне вплинути на довколишній клімат і ландшафт.

Каскад землетрусів - це одна з ознак зріючого вулканічного виверження. Цієї зими Єллоустонський парк переживав низку таких землетрусів.

Геолог Єллоустонського парку Генк Гезлер каже, що впродовж тижня там було понад тисячу землетрусів. «Хоч це не безпрецедентне для нашого парку явище - але досить не типове»,- додав він.

Вулканолог Джейк Ловенстерн визнає, що така інтенсивність була найбільшою за останні 20 років. І, звісно, що це привернуло багато уваги.

Увесь парк утворився 640 тисяч років тому, внаслідок не бувало сильного гігантського вулканічного виверження. Геолог Генк Гезлер каже:

«Вулканічні викиди були в тисячу разів більшими, ніж коли вивергнувся вулкан на горі Сент-Геленс. Для прикладу – це як би витратити тисячу доларів у противагу мільйону».

Виверження у штаті Вашингтон 1980-го року вважається найбільш руйнівним вулканічним стихійним лихом в історії США. Тоді загинуло 57 людей, а вулканічний попіл вкрив територію дванадцяти сусідніх штатів. Втім виверження вулкану в Єллоустонському парку, як гадають, буде значно потужнішим.

А як знати про наближення виверження? За цим стежить доктор Джейк Ловенстерн з Єллоустонської вулканічної обсерваторії. В партнерстві з геологічним товариством і університетом штату Юта вчені використовують сейсмографи і спеціальні сенсори, щоби слідкувати за тим, що діється глибоко під поверхнею. Базуючись на цих дослідженнях, обсерваторія робить висновок, що наступне виверження може статись за наших часів.

Однак, як каже геолог Єллоустонського парку Генк Гезлер, на щастя, воно повинно бути не надмірно руйнівним.

«В найгіршому випадку, внаслідок виверження супервулкану будуть великі знищення для довколишніх територій. Але, за всіма ознаками, такого потужного виверження не буде. Найвірогідніше, що розіллється лава. Людям доведеться евакуюватись. Будуть пожежі. Але люди, що живуть за сотні миль - чи навіть десятків миль звідси - навряд чи постраждають».

Отже, наразі мабуть найкраще приїхати сюди якнайскоріше, аби сповна насолодитись довколишньою красою.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG