Спеціальні потреби

Політичне протистояння - перепона до економічних реформ в Україні


Конституційний суд України відклав із жовтня на січень дату президентських виборів. Це дає президентові Віктору Ющенку, популярність якого дедалі падає, більше часу для подолання жорстких передвиборчих викликів. Утім експерти попереджають, що теперішня політична колотнеча і економічна скрута серйозно загрожують політичній стабільності України.

Рішенням Конституційного суду відмінено результати голосування українських парламентаріїв, які здебільшого підтримали проведення виборів двадцять п’ятого жовтня – тобто на два місяці раніше від закінчення терміну президентства Ющенка.

Безперечно, що нинішнє політичне протистояння між президентом, прем’єр-міністром і парламентом негативно впливає на українську економіку, яка переживає тепер важкі часи, але у Києві цього не відчувається. Вулиці - переповнені покупцями, а торговці вздовж них, як виглядає, зайняті бізнесом.

Головний менеджер компанії “Dragon Investment” Дмитро Тарабанюк каже, що ця картина ілюзорна:

«Україна є на грані прірви – це цілком ясно. Те що ми бачимо – це результати багатьох заходів (що є певним способом керування), щоб втримати нас більш-менш стабільно перед цим проваллям».

Дещо підбадьорила Україну минуло місяця добра новина. Міжнародний валютний фонд повідомив про виділення їй другого траншу кредиту із загальної суми в 16.4 мільярда доларів. Утім деякі аналітики - як наприклад, Іван Лозовий, керівник Інституту державництва й демократії у Києві - попереджують, що українська економіка далека від стабільності:

«Криза в Україні значно погіршиться, перед тим як поліпшитись, і є шанс, що цієї осені ми побачимо великі демонстрації і масові арешти. Це цілком можливо. Я гадаю, що шанс цього - п’ятдесят відсотків».

Оглядачі кажуть, що політичні міжусобиці – найбільша загроза стабільності України. Конфлікт між президентом Ющенком і прем’єр-міністром Тимошенко вже паралізував процес опрацювання політичних рішень. З цього безумовно користають політичні суперники - зокрема, Віктор Янукович – лідер опозиційної Партії регіонів, який вже заявив, що змагатиметься за президентство і тепер веде перед у національних опитуваннях. Це пояснюєтья тим, що українці втратили довіру до теперішніх лідерів, - каже законодавець із Партії регіонів Леонід Козара:

«На жаль, у цій країні уряд і президент не можуть поєднати свої сили і сконцентруватись виключно на економічних цілях. Вони говорять про політику цілий день - це безперервний політичний скандал, який показують по телебаченню й чути по радіо. Народ України розуміє, що ми не можемо довше жити у такий спосіб».

Одним із кандидатів у президенти є й колишній спікер парламенту, який був також колись і міністром як закордонних справ так і економіки - 34-літній Арсеній Яценюк. Аналітики кажуть, що він представник поміркованих сил поміж проросійським табором Віктора Януковича і прозахідним табором Віктора Ющенка. В опитуваннях він тепер займає третє місце, а його погляди на економіку оптимістичніші.

«Безумовно, що ми знаходимось в драматичній ситуації в умовах глобальної кризи і ми поражені цією кризою. Я маю на увазі цілу Східну Європу, а не лише Україну, - каже Яценюк. Утім це не вперше, коли Україна опинилась перед кризою. Отже ми її подолаємо і використаємо це як шанс, як ще одну можливість, розвинути і поліпшити нашу країну».

Росія, сусідка України, традиційно вважає її частиною своєї сфери впливу і пильно стежить за ситуацією. Російський Газпром підносить ціни на російський газ для України з 2005 року і підштовхує її поточні торговельні та інші рахунки до межі дефіциту, а в січні Росія на три тижні припинила постачу газу Україні через цінову суперечку.

Колишній радник президента Ющенка Олег Рибачук каже про Росію, що «вона послаблює Україну, підживлюючи різні групи впливу; відкрито використовує енергоносії, як зброю в міжнародній політиці; використовує у своїх цілях релігійні, культурні та інші справи. Ми бачимо багато-дечого, що тепер відбувається, а всі ці події організовані і добре обдумані заздалегідь. Росія явно, до максимуму, використовує українську слабкість для власного зміцнення».

Хоч впливи політичного маневрування Росії у передвиборчий період не слід ігнорувати, але найважливішим тепер для України - з її 46 мільйонним населенням - є питання, як зарадити економічній кризі. Це вирішуватиметься не на виборах - наголошують аналітики - а залежатиме від того як швидко українським політичним лідерам вдасться відкласти свої розходження і проштовхнути вперед важливі політичні реформи.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG