Спеціальні потреби

У Шрі-Ланці відзначають кінець громадянської війни

Центральний уряд Шрі-Ланки заявив, що його війська знищили все керівництво сепаратистського угрупування «Тигри звільнення Таміл-Іламу», включно з його лідером-засновником.

У Шрі-Ланці закінчилась громадянська війна. Центральний уряд заявив, що його війська знищили все керівництво сепаратистського угрупування «Тигри звільнення Таміл-Іламу», включно з його лідером-засновником.

Вперше за двадцять шість років уся територія острівної держави Шрі-Ланки ймовірно повернулася під контроль центрального уряду в Коломбо.

На малому клаптику землі в північно-східній частині Шрі-Ланки сепаратисти «Тигри звільнення Таміл-Іламу» вступили у свій останній бій. Після перемоги урядових сил, столицю охопила хвиля святкувань, супроводжувана феєрверками.

Сингальська більшість вітає перемогу над сепаратистами, які десятки років боролись за створення батьківщини для тамільської меншини.

Начальники штабів усіх видів збройних сил і правоохоронних органів у понеділок прибули до резиденції президента, аби офіційно поінформувати його про рішучу перемогу над «тамільськими тиграми» і про те, що вся територія Шрі-Ланки вже перебуває під контролем уряду.

Це - кінець боротьби, який навряд чи можна було передбачити всього кілька років тому, коли сепаратисти фактично створили в північно-східній частині країни автономну тамільську державу.

Національне телебачення показувало кадри із зображенням тіл лідерів тамілів, які – згідно з повідомленнями – були серед двохсот п’ятдесяти бойовиків, убитих урядовими військами в останні години бойових дій. Серед них був також лідер «тигрів» Веллупілай Прабгакаран.

За повідомленням уряду, його війська звільнили понад сімдесят тисяч цивільних, яких повстанці тримали заручниками.

Минулого тижня сепаратисти твердили, що внаслідок артилерійського вогню урядових військ загинули тисячі цивільних тамілів і оприлюднили відео з району бойових дій. Натомість центральний уряд Шрі-Ланки заявив, що саме повстанці вбивають цивільних, намагаючись звинуватити при цьому урядові війська.

З огляду на ці звинувачення Європейський Союз закликав до проведення незалежного розслідування для з’ясування того, чи були порушення людських прав.

У резиденції президента Шрі-Ланки, міністр закордонних справ Рогітга Боґолаґама висловив упевненість, що міжнародна громадськість підтримає урядову версію у цьому питанні:

«Це – перемога над тероризмом: щоб звільнити народ Шрі-Ланки від терору, щоб він міг вільно розвиватися, щоб наша країна процвітала економічно і політично».

Тим часом, міжнародна громадськість чинить тиск на уряд Шрі-Ланки, щоб він гарантував доступ до району на північно-східному узбережжі, де точились найважчі бої. Про необхідність цього говорив представник ООН у столичному Коломбо Ґордон Вайс:

«Нам потрібен доступ до цього району. Я припускаю, що тепер влада зайнята перевезенням поранених цивільних до лікарень. Утім, ООН неодноразово просила, щоб дозволити їй та іншим гуманітарним агентствам відвідати цей район. Досі нас допущено лише до таборів переміщених осіб».

Уряд Шрі-Ланки твердить, що він сам впорається із ситуацією, що склалася. Однак міжнародні благодійні агентства кажуть, що тут фактично йдеться про гуманітарну кризу і що приблизно триста тисяч тамілів в результаті конфлікту залишилися без даху над головою.

Інше за темою

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG